Miina Härma

Miina Härma (1864–1941) oli teerajaja. Ta oli esimene eesti soost naishelilooja, esimene naisorelikunstnik ja esimene naisdirigent, üks esimese sinimustvalge lipu õmblejatest. Ta õpetas maailma esimeses eestikeelses gümnaasiumis aastatel 1917–1929 ja valiti 1939. aastal esimese naisena Tartu Ülikooli audoktoriks. Ta on valitud 20. sajandi 100 Eesti suurkuju hulka.

Miina Härma muusikaline pärand on lugupidamist vääriv – ta kirjutas üle 200 koorilaulu, oli dirigendiks kõikidel üldlaulupidudel, tema Karl Ferdinand Karlsoni sõnadele loodud „Tuljak“ kõnetab igat eestlast tänapäevalgi. Miina Härma „Tuljakule“ lõi tantsusammud Anna Raudkats ning sellisena on see iga üldtantsupeo grand finale.

Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma.
Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma., AM_12853:145 F 11687:145, Eesti Ajaloomuuseum SA, http://www.muis.ee/museaalview/2039983

Roheline kool

Miina Härma Gümnaasium on liitunud Rohelise Kooli programmiga, mille eesmärgiks on tuua keskkonnasäästlik teguviis igapäevasesse kooliellu ning mis aitab luua seoseid ja neid rakendada ka väljaspool kooli. Programmi kaasatakse nii õpilasi kui ka õpetajaid, et luua sidus koostöö erinevate generatsioonide vahel. Roheline kool on keskkonnaharidusprogramm haridusasutustele, mille ülemaailmseks eestvedajaks on Foundation for Environmental Education (FEE) ja Eestis juhib seda programmi Eesti Looduskaitse Selts (ELKS).

Programmil on 3 struktuurset elementi: seitsmest sammust koosnev strateegia, käsitletavad teemad ning rohelise lipu taotlemine, kui programmis osalemise kriteeriumid on täidetud.

Programmiga saab lähemalt tutvuda siit.

OLULISEMAD LINGID

2019 Miina Härma Gümnaasium