Miina Härma

Miina Härma (1864–1941) oli teerajaja. Ta oli esimene eesti soost naishelilooja, esimene naisorelikunstnik ja esimene naisdirigent, üks esimese sinimustvalge lipu õmblejatest. Ta õpetas maailma esimeses eestikeelses gümnaasiumis aastatel 1917–1929 ja valiti 1939. aastal esimese naisena Tartu Ülikooli audoktoriks. Ta on valitud 20. sajandi 100 Eesti suurkuju hulka.

Miina Härma muusikaline pärand on lugupidamist vääriv – ta kirjutas üle 200 koorilaulu, oli dirigendiks kõikidel üldlaulupidudel, tema Karl Ferdinand Karlsoni sõnadele loodud „Tuljak“ kõnetab igat eestlast tänapäevalgi. Miina Härma „Tuljakule“ lõi tantsusammud Anna Raudkats ning sellisena on see iga üldtantsupeo grand finale.

Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma.
Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma., AM_12853:145 F 11687:145, Eesti Ajaloomuuseum SA, http://www.muis.ee/museaalview/2039983

Meenutame…

avatar

Mälestame Tema Majesteeti kuninganna Elizabeth II, kelle pühendumine oma riigile ja rahvale oli imetlusväärne. Tema tark, tasakaalukas ja sõbralik suhtumine kõigisse aitas kaasa maailma avatumaks muutumisele. Härma koolipere on uhke kuninganna Elizabeth II tunnustuse üle, millega märgiti silmapaistvat tegevust meie koolis inglise keele ja kultuuri tutvustamisel.

Meie kooli inglise keele õpetaja Tiiu-Mai Loko sai kuningannalt 2008. aastal Briti Impeeriumi ordeni (The Orden of the British Empire).

6. novembril 2001. aastal külastas Miina Härma Gümnaasiumi toonane Walesi prints Charles, tänane kuningas Charles III. See oli austusavaldus inglise keele ja kultuuri “saarekesele” endise raudse eesriide taga. Tegemist oli tõelise suursündmusega, mille üle võivad härmakad tänase päevani uhked olla!

Oma külaskäigul tutvus prints Charles Briti saatkonna abiga sisustatud inglise keele ja briti ajaloo klassiga, osales õpetaja Tiiu-Mai Loko briti ajaloo tunnis, kuulas klassis õpilaste tervitust ning vestles nendega.

OLULISEMAD LINGID

2019 Miina Härma Gümnaasium