Miina Härma

Miina Härma (1864–1941) oli teerajaja. Ta oli esimene eesti soost naishelilooja, esimene naisorelikunstnik ja esimene naisdirigent, üks esimese sinimustvalge lipu õmblejatest. Ta õpetas maailma esimeses eestikeelses gümnaasiumis aastatel 1917–1929 ja valiti 1939. aastal esimese naisena Tartu Ülikooli audoktoriks. Ta on valitud 20. sajandi 100 Eesti suurkuju hulka.

Miina Härma muusikaline pärand on lugupidamist vääriv – ta kirjutas üle 200 koorilaulu, oli dirigendiks kõikidel üldlaulupidudel, tema Karl Ferdinand Karlsoni sõnadele loodud „Tuljak“ kõnetab igat eestlast tänapäevalgi. Miina Härma „Tuljakule“ lõi tantsusammud Anna Raudkats ning sellisena on see iga üldtantsupeo grand finale.

Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma.
Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma., AM_12853:145 F 11687:145, Eesti Ajaloomuuseum SA, http://www.muis.ee/museaalview/2039983

MHG tähistas 115. sünnipäeva

Oleme sellel aastal tähistanud kolme olulist sündmust MHG ja Eesti ajaloos: 115 aastat emakeelse keskhariduse andmise algusest Eestis, 60 aastat inglise keele süvaõppe algusest meie koolis ja 10 aastat International Baccalaureate Organization’i esimesest akrediteeringust MHG-le.

Kooli sünnipäeval, 14. oktoobril toimus pidulik koolisõrmuste kätte andmine 10. klasside õpilastele. Traditsiooniliselt esitab vilistlane sellel üritusel Hamleti monoloogi inglise keeles. Seekord tegi seda vilistlane, TÜ arstiteaduskonna üliõpilane Oliver Mõttus. 

Hamleti monoloogi esitab vilistlane Oliver Mõttus. Foto: Liis Somelar

Samal päeval toimus ka uhke koolipere rongkäik, mis liikus kooli hoovist üle Toomemäe kooli asutajate Jaan Tõnissoni ja Peeter Põllu kujude suunas. Kõnedega ja muusikaliste etteastetega esinesid ajaloolised tegelased nagu kooli asutajad Jaan Tõnisson (Hannes Remmelgas), Oskar Kallas (Mattheus Dvinjaninov), Peeter Põld (Markus Hallik), õpilane Salme Taev (Maare Karmen Oras) ja Miina Härma (Tuule Pihlap). Raekoja platsil tervitas kooliperet Tartu linnapea Urmas Klaas. Rongkäik lõppes kooli hoovis, kus peeti maha vahva sünnipäevapidu koos kringlisöömise, sünnipäevalaulu ja tantsuga.

115. lend (7. klassid, klassijuhatajad Age Raimets ja Auli Auväärt) kaunistas koolimaja, valmistas ette videoklipid ja aitas korraldada rongkäiku.

Rongkäik. Foto: Kirstin Karis
Rongkäik. Foto: Markus Logina
Raekoja juures. Direktor Ene Tannberg, ajaloolised tegelased Miina Härma (Tuule Pihlap), Salme Taev (Maare Karmen Oras), Peeter Põld (Markus Hallik), Oskar Kallas (Mattheus Dvinjaninov), Jaan Tõnisson (Hannes Remmelgas) ja Tartu linnapea Urmas Klaas. Foto: Markus Logina
Tartu linnapea Urmas Klaas ja direktor Ene Tannberg. Foto: Anton Laidmets

Piduaasta sündmused kulmineerusid 16. oktoobril kontsertaktusega Vanemuise kontserdimajas, kus kõnedega esinesid direktor Ene Tannberg, Eesti Vabariigi president, vilistlane Alar Karis, vilistlane, Eesti Vabariigi suursaadik Marten Kokk, 12. klassi õpilane, telesaate Rakett 69 võitja Uku Andreas Reigo ja Tartu linnapea Urmas Klaas. Aktuse valmistasid ette õpetajad Reet Volmer ja Auli Auväärt. Muusikaliste etteastetega esinesid vilistlased Toomas Lunge, Karl Petti, Sigrid Mutso, Rasmus Kull, Triin Arak, Sander Sokk, Kaarel Kukk, Meelis Pihlap, mudilaskoor, lastekoor, poistekoor, neidudekoor ja segakoor ning rahvatantsurühmad. Koore juhatasid vilistlane Markus Leppoja, Kadri Leppoja, Sirle Lorvi ja Lilia Ilves. Rahvatantsurühmade juhendaja oli Anita Kreen. Klaveril saatsid vilistlane Mari Visnapuumägi ja Jaanika Rand-Sirp. Muusika ja tantsu sidus tervikuks näitetrupi esinemine, mille oli ette valmistanud õpetaja Ivika Hein ja 12. klassi õpilane Anton Laidmets.

Esineb segakoor. Juhatab Markus Leppoja. Foto: Jüri Luht
Esineb neidudekoor. Juhatab Markus Leppoja. Foto: Jüri Luht
Rahvatantsijad. Foto: Jüri Luht
Esineb poistekoor. Juhatab Kadri Leppoja. Foto: Jüri Luht
Esineb lastekoor. Juhatab Sirle Lorvi. Foto: Jüri Luht
Esineb mudilaskoor. Juhatab Lilia Ilves. Foto: Jüri Luht
Videoinstallatsioon Anton Laidmetsalt. Meie kool ja “Tõnissoni heinamaa”. Foto: Jüri Luht
2. klasside koor ja vilistlane Meelis Pihlap. Foto: Jüri Luht
Esineb vilistlaste sekstett. Juhatab Markus Leppoja. Foto: Jüri Luht
Kõneleb 12. klassi õpilane Uku Andreas Reigo. Foto: Jüri Luht
Kõneleb vilistlane, Eesti Vabariigi suursaadik Marten Kokk. Foto: Jüri Luht
Kõneleb Tartu linnapea Urmas Klaas. Foto: Jüri Luht
Kõneleb Eesti Vabariigi president, vilistlane Alar Karis. Foto: Jüri Luht
Kõneleb direktor Ene Tannberg. Foto: Jüri Luht
Aktuse teadustajad vilistlane Andrus Pajumägi ja 10. klassi õpilane Emma Elisabeth Toots. Foto: Jüri Luht

Kontsertaktusele järgnes vilistlaste avatud uste õhtu koolimajas, mida juhtis vilistlane Sander Loite. Toimusid väga menukad legendaarsete õpetajate tunnid. Aitäh, Janika Kaljula, Riina Murulaid, Maiu Kaljuorg, Helle Sorge, Marje Peedisson , Reet Noorlaid, Helgi Rootslane, Heikki Veinimäe, Urma Linnus ja Ivika Hein! Tervitusega esinesid direktorid Ene Tannberg ja Jüri Sasi. Sander Loite juhatas sisse virtuaaloksjoni muusikalabori valmimise toetuseks. Oksjonile olid oma panuse andnud Merili Ginter, Tõnu Runnel, Vivian Unt, Kairi Lentsius, Kaupo Karelson, Maris Pruuli, Tiit Pruuli, Alar Karis, Kristjan Maruste, Verni Loodmaa, Wooch, Märt Lume, Stella Soomlais, Henri Loodmaa, Lauri Sokk, Ene Tannberg ja Terje Hallik. Muusikat mängis lapsevanem Jaanus Sepp (DJ Ruff).

Tort “MHG 115” (vilistlane Siim Liivamägi ja kohvik Gustav). Foto: Liis Somelar
Urma Linnuse ajalootund. Foto: Maili Tirel
Helle Sorge keemiatund. Foto: Liis Somelar
Marje Peedissoni käsitöötund. Foto: Maili Tirel

Alates 24. oktoobrist on Tartus Poe tänaval avalikus linnaruumis avatud Miina Härma Gümnaasiumi näitus, mille läbivaks visuaalseks kujundiks on kaheksakand, mis on ühtaegu nii rahvuslik sümbol kui ka Põhjanaela võrdkuju, suunanäitaja, mis osutab kõikidele ilmakaartele.

Näitus Poe tänaval. Foto: Terje Hallik

Koolile oluliste tähtpäevade tähistamine on kestnud kogu käesoleva aasta vältel. Jaanuaris hakkasid kooli infolehes ilmuma iganädalased ajaloo nurgad. Veebruaris toimusid vilistlastunnid ja vilistlased kajastasid oma tegemisi kooli sotsiaalmeedias.

Plakat: Maigi Varusk

Valminud on taskuhäälingu Roosa Raadio lindistused 15 MHG õpetajaga ja erisaade “115+ minutit Härma vaimu”.

Plakat: Maigi Varusk

Aprillis kogus koolipere samme ja liikumisrõõmu kampaaniaga “115 000 sammu 15 päevaga”. Maikuus toimus ülekooliline matk “115 minutit Härma vaimu”.

Plakat: Liis Somelar

Augustis said põhikooliõpilased osaleda koorilaagris, et valmistuda sünnipäeva kontsertaktuseks ning värsked kümnendikud kohtusid gümnaasiumilaagris Härma vaimu ja uute kaaslastega.

1. oktoobril toimus avalik vilistlaskonverents, kus esinesid alpinist ja elamusretkete korraldaja Kunnar Karu, Foxway ärijuht Urvo Männama, hambaarst ja projekti “Suukool” juht Kati Vald, inimgeneetik ja vaktsiinitehnoloogia arendaja Kärt Tomberg, disainer ja kirjanik Asko Künnap, disainer ja tekstiilikunstnik Kairi Lentsius, investeerimispankur Joel Kukemelk, Vivian Vau kingabrändi looja Vivian Unt. Konverentsi korraldasid Kirstin Karis, Jana Kübar ja Sigrid Butlers.

Vilistlaskonverentsi esinejad. Plakat: Sigrid Butlers, Jaan Sokk

Õpetaja Urma Linnus ja 11. klassi õpilased Hannes Remmelgas, Frode Kivi, Pärt Villem Kiho, Kristjan Säärits, Thomas Marten Sepping, Andren Kaju, Maria Grünberg, Liisa Kangur, Maare Karmen Oras, Emma Raudsepp, Marken Helena Härmits, Nora Nele Hinto ja Liisi Haljasorg tegid kokku 57 töötundi koostöös restauraator Jaak Sarapiga ja Tartu Kalmistuga, et korrastada meie kooli legendaarse inspektrissi Elisabeth Luiga hauaplats Raadil.

Huvijuht Liis Somelari ja majandusjuht Eda Lembergi eestvedamisel valmisid uued koolisümboolikaga tooted (T-särgid ja pusad).

16. oktoobril läks Vikerraadios eetrisse saade “Eesti lugu”, kus meie kooli ajaloost rääkis direktor Ene Tannberg. Kirstin Karise ja Sigrid Butlersi eestvedamisel toimus suur vilistlaskorje, mille käigu koguti üle 1200 vilistlaskontakti. Terje Hallik ja Liis Somelar on vilistlastele koostanud sellel aastal juba kuus infolehte. Kogu sünnipäevainfo on Triinu Pihus tõlkinud inglise keelde. Sünnipäevanädalal panid Helgi Rootslane, Heikki Veinimäe, Marje Peedisson, Andre Aljo, Mari Maimre, Karin Kannerma ja Tiiu Müür koolimajas üles mitu näitust.

OLULISEMAD LINGID

2019 Miina Härma Gümnaasium