Miina Härma

Miina Härma (1864–1941) oli teerajaja. Ta oli esimene eesti soost naishelilooja, esimene naisorelikunstnik ja esimene naisdirigent, üks esimese sinimustvalge lipu õmblejatest. Ta õpetas maailma esimeses eestikeelses gümnaasiumis aastatel 1917–1929 ja valiti 1939. aastal esimese naisena Tartu Ülikooli audoktoriks. Ta on valitud 20. sajandi 100 Eesti suurkuju hulka.

Miina Härma muusikaline pärand on lugupidamist vääriv – ta kirjutas üle 200 koorilaulu, oli dirigendiks kõikidel üldlaulupidudel, tema Karl Ferdinand Karlsoni sõnadele loodud „Tuljak“ kõnetab igat eestlast tänapäevalgi. Miina Härma „Tuljakule“ lõi tantsusammud Anna Raudkats ning sellisena on see iga üldtantsupeo grand finale.

Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma.
Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma., AM_12853:145 F 11687:145, Eesti Ajaloomuuseum SA, http://www.muis.ee/museaalview/2039983

Rahvatants

Miina Härma Gümnaasiumi rahvatantsurühm Härmatis on koos laulukooriga populaarseim huvitegevus Härmas. Võrratu treeneri Anita Kreeni käe all saavad sammud selgeks nii uued kui vanad rahvatantsijad, nii vanad kui noored. Tantsitakse hingega ning pühendunult, põhjust on ju palju: Miina Härma on ju rahvatantsu kuldse suurteose, “Tuljaku”, autor. Härmatise liikmed saavad lõpuaktusel alati kaela tammepärjad, traditsioon mis sai alguse Härma juubeliaastast. Samuti saavad nad koos tantsida veel ühe viimse “Tuljaku”.
Härmatise rühmad osalevad tantsupidudel, esinemistel Tartu lähedal ning neil on ka sõprusrühm Võrus. Rahvatantsuga saab ühineda iga kooliaasta alguses ning rühma liikmed saavad endale pastlad ja enda nimega trennisärgi. Samuti on Härmatise liikmel võimalus hankida üks prestiižsemaid riideesemeid koolis: Härmatise pusa.

OLULISEMAD LINGID

2019 Miina Härma Gümnaasium