Miina Härma

Miina Härma (1864–1941) oli teerajaja. Ta oli esimene eesti soost naishelilooja, esimene naisorelikunstnik ja esimene naisdirigent, üks esimese sinimustvalge lipu õmblejatest. Ta õpetas maailma esimeses eestikeelses gümnaasiumis aastatel 1917–1929 ja valiti 1939. aastal esimese naisena Tartu Ülikooli audoktoriks. Ta on valitud 20. sajandi 100 Eesti suurkuju hulka.

Miina Härma muusikaline pärand on lugupidamist vääriv – ta kirjutas üle 200 koorilaulu, oli dirigendiks kõikidel üldlaulupidudel, tema Karl Ferdinand Karlsoni sõnadele loodud „Tuljak“ kõnetab igat eestlast tänapäevalgi. Miina Härma „Tuljakule“ lõi tantsusammud Anna Raudkats ning sellisena on see iga üldtantsupeo grand finale.

Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma.
Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma., AM_12853:145 F 11687:145, Eesti Ajaloomuuseum SA, http://www.muis.ee/museaalview/2039983

Maailma rahvaste köök

Käesoleval õppeaastal toimetab Miina Härma Gümnaasiumi 8.a klass koos Veeriku kooli 8.a klassiga mitmesugustes tegevustes projektis „Maailma rahvaste köök“.

Projekti eesmärgiks on tutvustada õpilastele maailma erinevate rahvaste kööke. Samuti võimaldab projekt arendada õpilaste koostööoskust, ettevõtlikkust ning digitaalsete töövahendite kasutamist.

Tegevused on jaotatud erinevateks etappideks:

I etapp – koostööpäev Tallinna Botaanikaaias.
*Lisateave hankimine taimede kasvutingimustest, väljanägemisest ja kasutamisvõimalustest; rõhk maitse ja tarbetaimede kollektsiooniga tutvumisel, sügisandide näitusega tutvumine.
*Gruppide loosimine (kaks õpilast ühest, kaks teisest koolist), gruppide rahvusköögi valimine.

II etapp – koostööpäev Tartu KHK-s.
*Valitud rahvusköögi retsepti otsimine.
*Valitud rahvusköögi toidu valmistamine.
*Toidu serveerimine, pildistamine, retsepti tutvustamine, degusteerimine.

III etapp – kaardilugu ArcGIS keskkonnas
*Valminud materjalidest digitaalse kaardiloo koostamine, mis sisaldab valitud rahvusköökide lühitutvustust ning kõikide toimkondade retsepte.
*Kaardiloo tutvustamine (Miina Härma Gümnaasiumis)

IV etapp – brošüür.
*Valminud kaardiloo põhjal brošüüri kujundamine, selle trükkimine.

Miina Härma Gümnaasiumi poolt veab projekti disainiõpetaja Marje Peedisson.

Koostööpäev 20. septembril Tallinna Botaanikaaias

OLULISEMAD LINGID

2019 Miina Härma Gümnaasium