Miina Härma

Miina Härma (1864–1941) oli teerajaja. Ta oli esimene eesti soost naishelilooja, esimene naisorelikunstnik ja esimene naisdirigent, üks esimese sinimustvalge lipu õmblejatest. Ta õpetas maailma esimeses eestikeelses gümnaasiumis aastatel 1917–1929 ja valiti 1939. aastal esimese naisena Tartu Ülikooli audoktoriks. Ta on valitud 20. sajandi 100 Eesti suurkuju hulka.

Miina Härma muusikaline pärand on lugupidamist vääriv – ta kirjutas üle 200 koorilaulu, oli dirigendiks kõikidel üldlaulupidudel, tema Karl Ferdinand Karlsoni sõnadele loodud „Tuljak“ kõnetab igat eestlast tänapäevalgi. Miina Härma „Tuljakule“ lõi tantsusammud Anna Raudkats ning sellisena on see iga üldtantsupeo grand finale.

Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma.
Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma., AM_12853:145 F 11687:145, Eesti Ajaloomuuseum SA, http://www.muis.ee/museaalview/2039983

GLOBE

Fotol on eelmise ekspeditsiooni osalejad (k.a MHG õpilased Maare Karmen Oras, Kaur Kangur ja Brita Pruks).

GLOBE (Global Learning and Observations to Benefit Environment) on ülemaailmne alg-, põhi- ja keskkooli õpilastele mõeldud uurimuslikku õpet ja praktilisi tegevusi pakkuv keskkonnasuunitlusega haridus- ja teadusprogramm, mille idee algatas 1994. aastal USA asepresident Al Gore ja mis käivitati „Maa päeva“ ürituste raames. GLOBE programmi tegevused algasid aasta hiljem 22. aprillil 1995. Läbi uurimusliku õppe on GLOBE-i visiooniks edendada ja toetada õpilaste, õpetajate ja loodusteadlaste koostööd keskkonna ja Maa kui süsteemi uuringute valdkonnas. GLOBE-i toetavad USA kosmoseuuringute keskus ehk NASA, USA Rahvuslik Teadusfond ning USA Välisministeerium koostöös GLOBE riikide ülikoolide, koolisüsteemi ja valitsusväliste organisatsioonidega.

Eesti ühines GLOBE programmiga 1996. aastal ja 1997. aastal alustasid Eesti koolid mõõtmistega. Eesti paistab silma nii mõõtmiste hulga kui ka nende kvaliteedi poolest. Meie kool on olnud GLOBE liige algusest peale.

GLOBE on aidanud Eesti koolides mitmekesistada õppeprotsessi, pakkunud mitmekülgseid võimalusi meie riiklikust õppekavast lähtuvate üld- ja valdkonnapädevuste, läbivate teemade ning õpitulemuste ellu rakendamiseks. Õpilastele on programm võimaldanud teha usaldusväärseid teadusuuringuid atmosfääri, hüdroloogia, mullastiku, taimkatte kaugseire ja fenoloogia alal, kasutada GLOBE kodulehe interaktiivseid võimalusi ning teha koostööd teadlaste ja teiste GLOBE koolidega kogu maailmas. Õpetajatele on programm pakkunud professionaalset arengut toetavat täienduskoolitust, metoodilisi materjale, õpetajaraamatuid, GLOBE andmebaasi ressursse, teadlaste ja riiklike koordineerijate tuge ning ülemaailmset koostööd teiste õpetajate, õpilaste ja teadlastega.

GLOBE Eesti tegevuste suurimad toetajad on Haridus- ja Teadusministeerium ja Ameerika Ühendriikide Suursaatkond.

Igal suvel toimuvad ka  GLOBE ekspeditsioonid, mis eelmisel aastal toimusid Remnikul (ekspeditsiooni fookuses oli Peipsi Põhjaranniku mitmekesisus).

Programmi kohta saab lisainfot alljärgnevatest allikatest:

https://www.globe.ee/
https://www.globe.gov/

OLULISEMAD LINGID

2019 Miina Härma Gümnaasium