Miina Härma

Miina Härma (1864–1941) oli teerajaja. Ta oli esimene eesti soost naishelilooja, esimene naisorelikunstnik ja esimene naisdirigent, üks esimese sinimustvalge lipu õmblejatest. Ta õpetas maailma esimeses eestikeelses gümnaasiumis aastatel 1917–1929 ja valiti 1939. aastal esimese naisena Tartu Ülikooli audoktoriks. Ta on valitud 20. sajandi 100 Eesti suurkuju hulka.

Miina Härma muusikaline pärand on lugupidamist vääriv – ta kirjutas üle 200 koorilaulu, oli dirigendiks kõikidel üldlaulupidudel, tema Karl Ferdinand Karlsoni sõnadele loodud „Tuljak“ kõnetab igat eestlast tänapäevalgi. Miina Härma „Tuljakule“ lõi tantsusammud Anna Raudkats ning sellisena on see iga üldtantsupeo grand finale.

Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma.
Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma., AM_12853:145 F 11687:145, Eesti Ajaloomuuseum SA, http://www.muis.ee/museaalview/2039983

STEAM õppematerjalid said valmis!

kunstiained loodusained matemaatika avatar

Õpetajad Kirstin Karis, Kristi Kreutzberg, Helin Semilarski, Helen Semilarski, Liis Somelar, Ivika Hiis, Maiu Kaljuorg, Tõnis Rüütel ja Inge Lahtmets osalesid aastatel 2018–2020 Tartu Kunstikooliga ühises STEAM (Science, Technology, Engineering, Arts, Mathematics) projektis.

Projekti käigus valmisid õpetajate poolt väga ägedad õpimaterjalid, mida saavad kasutada kõik õpetajad. Õpimaterjalid on ka e-koolikotis üleval.

1. Kuldlõige ja kunst (autorid: Kristi Kreutzberg ja Hillar Udevald)
https://www.geogebra.org/m/n6ncqasn
2. Liitreaalsuse loomine Metaverse keskkonnas ning loodusvööndite ülesanne kasutades liitreaalsust (autorid: Tõnis Rüütel ja Inge Lahtmets)
https://sites.google.com/view/liitreaalsus/avaleht
https://e-koolikott.ee/oppematerjal/25847-Loodusvoondid
3. Eesti rahvakunsti mustrid (autorid: Tiina Unt ja Kristiina Krüspan) https://sites.google.com/tartukunstikool.ee/eesti-rahvakunsti-mustrid/avaleht
4. Taimedega kanga värvimine (autorid: Kirstin Karis ja Katrin Saage)
https://sites.google.com/view/taimedega-kanga-v2rvimine/avaleht?authuser=0
5. Tee ise stencil tehnikas T-särk (autor: Vladimir Brovin)
https://sites.google.com/view/stencil-oppematerjal/avaleht
6. Kuidas joonistada ajajoont? (autorid: Deniss Jershov, Mait Luidalepp)
https://readymag.com/made/ajajoon
7. Visuaalse kujutamise võtted algajale (autorid: Deniss Jershov, Mait Luidalepp) https://readymag.com/made/ajajoon/2
8. Looduspäeviku loomine (autorid: Helin Semilarski, Helen Semilarski, Ivika Hiis, Liis Somelar, Maiu Kaljuorg, Kirstin Karis) https://sites.google.com/view/looduspaevik/abiks-%C3%B5petajale

OLULISEMAD LINGID

2019 Miina Härma Gümnaasium