Miina Härma

Miina Härma (1864–1941) oli teerajaja. Ta oli esimene eesti soost naishelilooja, esimene naisorelikunstnik ja esimene naisdirigent, üks esimese sinimustvalge lipu õmblejatest. Ta õpetas maailma esimeses eestikeelses gümnaasiumis aastatel 1917–1929 ja valiti 1939. aastal esimese naisena Tartu Ülikooli audoktoriks. Ta on valitud 20. sajandi 100 Eesti suurkuju hulka.

Miina Härma muusikaline pärand on lugupidamist vääriv – ta kirjutas üle 200 koorilaulu, oli dirigendiks kõikidel üldlaulupidudel, tema Karl Ferdinand Karlsoni sõnadele loodud „Tuljak“ kõnetab igat eestlast tänapäevalgi. Miina Härma „Tuljakule“ lõi tantsusammud Anna Raudkats ning sellisena on see iga üldtantsupeo grand finale.

Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma.
Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma., AM_12853:145 F 11687:145, Eesti Ajaloomuuseum SA, http://www.muis.ee/museaalview/2039983

12.a õpilane Sander Metsis käis konverentsil Saksamaal

sündmus võõrkeeled avatar

22.–25.septembril esindas abiturient Sander Metsis Miina Härma Gümnaasiumi konverentsil Saksamaal. Konverentsi teemaks oli “Muss es Verlierer geben? Umgang mit Konflikten”.

Sander Metsis kirjeldab kogemust ise nii:

“See oli kahtlemata väga märkimisväärne kogemus. Nelja päeva jooksul sai huvitavatelt külalistelt kuulda konflikti olemuse kohta kõikidest võimalikest perspektiividest, kaasaarvatud seoses praeguse olukorraga Euroopas ja teha koostööd temaatiliste projektide kallal. Toimumiskohtadeks olid Lüneburg ja Lauenburg – kaks kaunist ja pika ajalooga linna Elbe jõe ääres. Tutvusin ja sõbrunesin ka väga toredate inimestega Baltikumist, Saksamaalt ja Ukrainast, kellega plaanin ka edaspidi kontakti hoida. Võtsime osa ka näiteks uhkest ballist, kus tutvusime lähemalt meie baltisaksa päritolu võõrustajatega. Soojalt soovitan Baltisaksa Ühingu üritustelt osavõtta – need õnnelikud mälestused jäävad!”

OLULISEMAD LINGID

2019 Miina Härma Gümnaasium