Miina Härma

Miina Härma (1864–1941) oli teerajaja. Ta oli esimene eesti soost naishelilooja, esimene naisorelikunstnik ja esimene naisdirigent, üks esimese sinimustvalge lipu õmblejatest. Ta õpetas maailma esimeses eestikeelses gümnaasiumis aastatel 1917–1929 ja valiti 1939. aastal esimese naisena Tartu Ülikooli audoktoriks. Ta on valitud 20. sajandi 100 Eesti suurkuju hulka.

Miina Härma muusikaline pärand on lugupidamist vääriv – ta kirjutas üle 200 koorilaulu, oli dirigendiks kõikidel üldlaulupidudel, tema Karl Ferdinand Karlsoni sõnadele loodud „Tuljak“ kõnetab igat eestlast tänapäevalgi. Miina Härma „Tuljakule“ lõi tantsusammud Anna Raudkats ning sellisena on see iga üldtantsupeo grand finale.

Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma.
Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma., AM_12853:145 F 11687:145, Eesti Ajaloomuuseum SA, http://www.muis.ee/museaalview/2039983

Ajaloo-alaste uurimistööde võistlus Vabariigi Presidendi auhindadele

saavutus ühiskonnaained avatar

17. mail toimus Tartus, Haridus- ja Teadusministeeriumi maja väärikas saalis EAÜS-i uurimis- ja loovtööde konkursi ning ajaloo-olümpiaadi võitjate autasustamine.

Peapreemiad andis üle ürituse patrooni, Eesti Vabariigi presidendi Alar Karise abikaasa, proua Sirje Karis, kes pidas ka autasustamistseremoonia avakõne. Oma sõnavõtus mõtiskles proua Karis selle üle, mida õigupoolest tähendab konkursi „Võitjad ja kaotajad“ pealkiri, kuidas tänased kaotajad võivad olla homsed võitjad ja vastupidi ning kui oluline on mõista, et juba oma uurimistööd tehes ja olümpiaadiks valmistudes võideti palju. Proua Karis lisas, et meie õpilased ongi Eesti ajaloo tegijad ja tunnustas neid, kes õpilaste pingutusi on väga tõsiselt võtnud.

Miina Härma Gümnaasiumi õpilastest pälvis tunnustuse 12.b õpilase Maret Halliku töö “Vastuvõttude menüüd kui riigi visiitkaart ja nende muutumine ajas Eesti Vabariigi näitel” (juhendajad Ilmar Tammisto ja Silver Loit), kes sai nii uurimistööde võistluse raamatupreemia kui ka Eesti Ajaloomuuseumi eriauhinna.

OLULISEMAD LINGID

2019 Miina Härma Gümnaasium