Miina Härma

Miina Härma (1864–1941) oli teerajaja. Ta oli esimene eesti soost naishelilooja, esimene naisorelikunstnik ja esimene naisdirigent, üks esimese sinimustvalge lipu õmblejatest. Ta õpetas maailma esimeses eestikeelses gümnaasiumis aastatel 1917–1929 ja valiti 1939. aastal esimese naisena Tartu Ülikooli audoktoriks. Ta on valitud 20. sajandi 100 Eesti suurkuju hulka.

Miina Härma muusikaline pärand on lugupidamist vääriv – ta kirjutas üle 200 koorilaulu, oli dirigendiks kõikidel üldlaulupidudel, tema Karl Ferdinand Karlsoni sõnadele loodud „Tuljak“ kõnetab igat eestlast tänapäevalgi. Miina Härma „Tuljakule“ lõi tantsusammud Anna Raudkats ning sellisena on see iga üldtantsupeo grand finale.

Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma.
Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma., AM_12853:145 F 11687:145, Eesti Ajaloomuuseum SA, http://www.muis.ee/museaalview/2039983

Aktiivse GLOBE kooli sertifikaat

loodusained tunnustus avatar

MHG pälvis 2023. aasta tegevuste eest aktiivse GLOBE kooli sertifikaadi. See tähendab, et NASA kasutab meie kooli saadetud andmeid enda satelliidiandmete täiustamiseks. Lisaks mõõtmistele oli aasta 2023 GLOBE ringi õpilastele erakordne. Augustis võõrustasime MHG-s GLOBE õppeekspeditsiooni (GLOBE Estonia Learning Expedition), milles osales ligi 140 õpilast-õpetajat-teadlast kümnest riigist. 27. septembril külastas Tartut eesti juurtega USA naisastronaut Nicole Aunapu Mann. Erinevate koolide GLOBE programmi koolide õpilastel, sh MHG õpilastel avanes suurepärane võimalus temaga AHHAA keskuses kohtuda. Aitäh õpetaja Maiu Kaljuorule GLOBE eestvedamise eest meie koolis!

Mis on GLOBE?

GLOBE (Global Learning and Observations to Benefit Environment) on ülemaailmne alg-, põhi- ja keskkooli õpilastele mõeldud uurimuslikku õpet ja praktilisi tegevusi pakkuv keskkonnasuunitlusega haridus- ja teadusprogramm, mille idee algatas 1994. aastal USA asepresident Al Gore ja mis käivitati „Maa päeva“ ürituste raames. GLOBE programmi tegevused algasid aasta hiljem 22. aprillil 1995. Läbi uurimusliku õppe on GLOBE-i visiooniks edendada ja toetada õpilaste, õpetajate ja loodusteadlaste koostööd keskkonna ja Maa kui süsteemi uuringute valdkonnas. GLOBE-i toetavad USA kosmoseuuringute keskus ehk NASA, USA Rahvuslik Teadusfond ning USA Välisministeerium koostöös GLOBE riikide ülikoolide, koolisüsteemi ja valitsusväliste organisatsioonidega.

OLULISEMAD LINGID

2019 Miina Härma Gümnaasium