Miina Härma

Miina Härma (1864–1941) oli teerajaja. Ta oli esimene eesti soost naishelilooja, esimene naisorelikunstnik ja esimene naisdirigent, üks esimese sinimustvalge lipu õmblejatest. Ta õpetas maailma esimeses eestikeelses gümnaasiumis aastatel 1917–1929 ja valiti 1939. aastal esimese naisena Tartu Ülikooli audoktoriks. Ta on valitud 20. sajandi 100 Eesti suurkuju hulka.

Miina Härma muusikaline pärand on lugupidamist vääriv – ta kirjutas üle 200 koorilaulu, oli dirigendiks kõikidel üldlaulupidudel, tema Karl Ferdinand Karlsoni sõnadele loodud „Tuljak“ kõnetab igat eestlast tänapäevalgi. Miina Härma „Tuljakule“ lõi tantsusammud Anna Raudkats ning sellisena on see iga üldtantsupeo grand finale.

Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma.
Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma., AM_12853:145 F 11687:145, Eesti Ajaloomuuseum SA, http://www.muis.ee/museaalview/2039983

Alla Vinitšenko – aasta põhikooliõpetaja konkursi laureaat

aasta õpetaja sündmus avatar

7. oktoobril Vanemuise kontserdimajas toimunud Aasta Õpetaja galal kuulutati Aasta põhikooliõpetaja laureaadina välja MHG ajalooõpetaja Alla Vinitšenko. Palju, palju õnne!

Kuidas valitakse aasta õpetajaid?

Veebruaris-märtsis esitavad ainegrupid kooli juhtkonnale ettepanekud, keda nad soovivad aasta õpetajana, tugispetsialistina, huvijuhi- ja koolijuhina või hariduse sõbrana tunnustada.

Juhtkond lisab oma kandidaadid ja teeb otsuse lähtuvalt vabariiklikust nõudlikust statuudist https://www.hm.ee/uudised/tanasest-saab-esitada-kandidaate-aasta-opetaja-konkursile…. Märtsis kirjutab arendusjuht Tiia Lepik koostöös esitatavatega valmis esildised ja esitab need Tartu linna komisjonile. Komisjoni paneb kokku Tartu haridusosakonna juhataja Riho Raave, nemad valivad Tartu linna aasta õpetajad ja otsustavad, kes esitatakse vabariiklikuks nominendiks. Laureaadid valib välja riiklik hariduspreemiate komisjon, mille tööd juhib haridus- ja teadusminister. Vabariigi Valitsus kinnitab laureaadid. Laureaadi staatusega käib kaasas ka väärikas rahaline preemia. https://www.hm.ee/gala#konkursi-kirjeldus

OLULISEMAD LINGID

2019 Miina Härma Gümnaasium