Miina Härma

Miina Härma (1864–1941) oli teerajaja. Ta oli esimene eesti soost naishelilooja, esimene naisorelikunstnik ja esimene naisdirigent, üks esimese sinimustvalge lipu õmblejatest. Ta õpetas maailma esimeses eestikeelses gümnaasiumis aastatel 1917–1929 ja valiti 1939. aastal esimese naisena Tartu Ülikooli audoktoriks. Ta on valitud 20. sajandi 100 Eesti suurkuju hulka.

Miina Härma muusikaline pärand on lugupidamist vääriv – ta kirjutas üle 200 koorilaulu, oli dirigendiks kõikidel üldlaulupidudel, tema Karl Ferdinand Karlsoni sõnadele loodud „Tuljak“ kõnetab igat eestlast tänapäevalgi. Miina Härma „Tuljakule“ lõi tantsusammud Anna Raudkats ning sellisena on see iga üldtantsupeo grand finale.

Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma.
Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma., AM_12853:145 F 11687:145, Eesti Ajaloomuuseum SA, http://www.muis.ee/museaalview/2039983

Andri Türkson võitis telesaate Rakett 69

Rakett69 saavutus avatar

20. aprillil eetris olnud telesaate Rakett 69 finaalis kohtusid Nõo Reaalgümnaasiumi 11. klassi õpilane Rudolf Kivi ja Miina Härma Gümnaasiumi 11.b klassi õpilane Andri Türkson. Finaalis tuli võistlejatel ehitada rakett, mis tõuseks õhku ja millel avaneks ka langevari. Ülesandega tuli edukalt toime Andri ja tema meeskond. Auhinnaks sai Andri 15 000-eurose stipendiumi. Andrit paelub tehnoloogia ja mehhatroonika. Nii tegeleb ta 3D printimisega, arduinoide ja elektroonikaga. Oma projektide käigus on ta valmis ehitanud linnulauluga äratuslambi, segavaid tegureid eemaldava motivatsioonikasti ning 3D printud puldiauto. Lisaks tegeleb Andri lühifilmide ja videote valmistamisega, mängib jalgpalli ning on edukalt esinenud füüsikaolümpiaadidel.

Tunnustuse ja 5000-eurose auhinna osaliseks sai ka Andrit enim mõjutanud õpetaja, meie füüsika- ja keemiaõpetaja Riina Murulaid. Õpetaja Murulaid on telesaate Rakett 69 14. hooaja vältel aidanud võiduni kolm oma õpilast: Juhan Koppeli (Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasium), Uku Andreas Reigo ja Andri Türksoni. Õpetaja Murulaid on ka väga edukas olümpiaadide juhendaja, tema õpilastest pääsesid sellel õppeaastal vabariiklikku vooru 19 õpilast (kaheksa loodusteaduste, kaheksa füüsika ja kolm lingvistika olümpiaadi lõppvooru).

Miina Härma Gümnaasiumi õpilastest on telesaatesse jõudnud 13 raketlast, neist finaalis on võistelnud Jaan Eerik Past, Janeli Õun, Gregor Randla, Uku Andreas Reigo ja Andri Türkson.

OLULISEMAD LINGID

2019 Miina Härma Gümnaasium