Miina Härma

Miina Härma (1864–1941) oli teerajaja. Ta oli esimene eesti soost naishelilooja, esimene naisorelikunstnik ja esimene naisdirigent, üks esimese sinimustvalge lipu õmblejatest. Ta õpetas maailma esimeses eestikeelses gümnaasiumis aastatel 1917–1929 ja valiti 1939. aastal esimese naisena Tartu Ülikooli audoktoriks. Ta on valitud 20. sajandi 100 Eesti suurkuju hulka.

Miina Härma muusikaline pärand on lugupidamist vääriv – ta kirjutas üle 200 koorilaulu, oli dirigendiks kõikidel üldlaulupidudel, tema Karl Ferdinand Karlsoni sõnadele loodud „Tuljak“ kõnetab igat eestlast tänapäevalgi. Miina Härma „Tuljakule“ lõi tantsusammud Anna Raudkats ning sellisena on see iga üldtantsupeo grand finale.

Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma.
Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma., AM_12853:145 F 11687:145, Eesti Ajaloomuuseum SA, http://www.muis.ee/museaalview/2039983

Auhinnad tehisintellekti mõtestavalt esseekonkursilt

saavutus avatar

Eesti Informaatikaõpetajate Selts koos Tallinna Tehnikaülikooli ja Targalt Internetis projekti ning Vabamuga korraldas arutleva lühiessee konkursi. Esitati 37 esseed, mis mõtestasid tehisintellekti kasutust erineval kujul. Meie õpilased pälvisid konkursil mitmeid auhindu: Vabamu auhinnaks on kutse Hüppelaua suvekooli ja kingiks Hüppelaua särgid ning mõne huvitava raamatu Vabamu kogudest – Ralf Jürgenson, Maria Peedimaa. Eesti Informaatikaõpetajate Selts kingib järgmistele osalejatele PROTO Avastuskeskuse 16 eurose kinkekaardi: Mereli Mõttus, Meena Rooden, Maria Peedimaa. Tallinna Tehnikaülikooli auhinnad saavad: TalTechi pusa ja IT-ametite mäng: Mereli Mõttus, Meena Rooden, Maria Peedimaa. TalTechi T-särk ja IT-ametite mäng: Maarja-Lill Madisson.

OLULISEMAD LINGID

2019 Miina Härma Gümnaasium