Miina Härma (1864–1941) oli teerajaja. Ta oli esimene eesti soost naishelilooja, esimene naisorelikunstnik ja esimene naisdirigent, üks esimese sinimustvalge lipu õmblejatest. Ta õpetas maailma esimeses eestikeelses gümnaasiumis aastatel 1917–1929 ja valiti 1939. aastal esimese naisena Tartu Ülikooli audoktoriks. Ta on valitud 20. sajandi 100 Eesti suurkuju hulka.
Miina Härma muusikaline pärand on lugupidamist vääriv – ta kirjutas üle 200 koorilaulu, oli dirigendiks kõikidel üldlaulupidudel, tema Karl Ferdinand Karlsoni sõnadele loodud „Tuljak“ kõnetab igat eestlast tänapäevalgi. Miina Härma „Tuljakule“ lõi tantsusammud Anna Raudkats ning sellisena on see iga üldtantsupeo grand finale.
Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma., AM_12853:145 F 11687:145, Eesti Ajaloomuuseum SA, http://www.muis.ee/museaalview/2039983
Bioloogia huviringist
loodusained
Septembri lõpus alustas tegevust 8.–9. klassi õpilastele suunatud bioloogia huviring. Esialgu oli plaanis kohtuda kaks korda kuus, kuid juhtus nii, et erinevaid tegevusi jagus rohkemateks kordadeks. Alustasime suurejooneliselt Teaduskooli õpikoja tunniga “Molekulaarbioloogia – kriminalistika labor”. Juhendajateks meie enda kooli bioloogiaõpetaja Irina Guljavina ning Teaduskooli bioloogia õpikoja juht Angela Peeb. Õpikojas sai tutvuda laboritööga ning teada, mis on molekulaarbioloogia, mis on DNA ja mida see teeb meie kehas. Nii nagu tunni nimi vihjas, said õpilased kehastuda kriminalistideks ja tuvastada DNA proovi abil viie kahtlusaluse hulgast mõrvari (vt foto 1). Esimese poolaasta alguses tegelesime üksjagu ökoloogia teemadega. Näiteks vaatasime lähemalt erinevate ökosüsteemide toimimist ja kooslusi ning arutasime ökoloogilise püramiidi ja troofiliste tasemete üle. Teemade käsitlemisel läksime süvitsi ja uurisime erinevaid veebilehti kliimamuutustest, mängisime ka TÜ loodusmuuseumi metsamängu liigikaitsest. Õppeaasta jooksul käis meil mitmeid külalisi. Detsembrikuus kohtusime Keskkonnaameti spetsialistide Helen Kivisilla ja Margit Turbiga. Margit rääkis võõrliikidest Eestis. Vestluse käigus arutasime, millised ohud kaasnevad võõrliikide invasiooniga, millised on peamised võõrliikide Eestisse jõudmise viisid ja kuidas võõrliike tõrjuda. Õpilased said ülesandeks leida koostöös võõrliikide tõrjumiseks parimad viisid (vt foto 2). Margit tutvustas looduskaitse korraldust Eestis. Noored said lahendada päevakajalise probleemülesande – leida sobivaimad kohad maismaa-tuuleparkidele. Jaanuaris panid huviringis osalejad ennast proovile Eestimaa Looduse Fondi teemalises kuldvillakus. Neid juhendas Mariliis Haljasorg (vt foto 3). Tõeliselt huvitavaks osutus Eesti Maaülikooli poolt pakutud õpituba “Vähid Eesti veekogudes”, mida viis koolis läbi Katrin Kaldre. Katrin oli kaasa võtnud kolme eri liiki vähke, kes sibasid aktiivselt kastides ringi ja pakkusid õpilastele rohkelt uudistamist. Vähke võis kastist välja võtta ja neid lähemalt uudistada (vt foto 4). Meie viimaseks külaliseks oli Aleks Hokkanen Tartu Tervishoiu Kõrgkoolist. Aleks rääkis füsioterapeudiks õppimisest, andis lühikese ülevaate tugi- ja liikumiselundkonna funktsioneerimisest ja rõhutas aktiivse eluviisi tähtsust. Eriti tore oli mäng “Drookon või lihas”. Huviringi osaline koosseis tegi koos Aleksiga ühise foto (vt foto 5). Tänan kõiki õpilasi, kes leidsid aega huviringis osalemiseks!