Miina Härma

Miina Härma (1864–1941) oli teerajaja. Ta oli esimene eesti soost naishelilooja, esimene naisorelikunstnik ja esimene naisdirigent, üks esimese sinimustvalge lipu õmblejatest. Ta õpetas maailma esimeses eestikeelses gümnaasiumis aastatel 1917–1929 ja valiti 1939. aastal esimese naisena Tartu Ülikooli audoktoriks. Ta on valitud 20. sajandi 100 Eesti suurkuju hulka.

Miina Härma muusikaline pärand on lugupidamist vääriv – ta kirjutas üle 200 koorilaulu, oli dirigendiks kõikidel üldlaulupidudel, tema Karl Ferdinand Karlsoni sõnadele loodud „Tuljak“ kõnetab igat eestlast tänapäevalgi. Miina Härma „Tuljakule“ lõi tantsusammud Anna Raudkats ning sellisena on see iga üldtantsupeo grand finale.

Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma.
Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma., AM_12853:145 F 11687:145, Eesti Ajaloomuuseum SA, http://www.muis.ee/museaalview/2039983

Eesti keele pidu

sündmus avatar

19. mail toimus pidu „Laval ainult eesti keeles!“. Aulasse kogunes umbes 70 õpilast, kes õpivad eesti keelt võõrkeelena. Lavale toodi tundides õpitu. Mitmed põhikooli- ja keskkooliõpilased olid tekstid ise välja mõelnud. Õpilaste juhendajaks oli meie õpetaja Eva Ingerpuu-Rümmel.

Olgugi et nende õpilaste emakeel võib olla hoopis muu ja olgugi et nad räägivad kahte või kolme keelt, nüüd – laval – ütlesid õpilased oma teksti üksnes eesti keeles! Esitati näidendeid, trikke, laule ja tantse. Naerdi, julgeti, improviseerisiti!

Aitäh, Remi, Karl, Okko, Janis, Isabella, Ronja, Akari, Vidushi, Sienna, Leela, Erin, Anastasiya, Labiba, Aryaa, Aamena, Freya, Luca, Ryan, Vidhathri, Toregeldi, Chiemerie, Anna, Šarlotte, Arham, Ansh, Artin, Akshith, Afia, Aadarshini, Indira, Laura, Leonas, Hrithika, Mohammad, Credo, Borys, Norvydas, Goda, Ula, Angie, Una, Ahsan, Ambar, Ajinkya, Medeina, Nazanin, Daugirdas, Mantautas, Milda, Shehab, Chiemela, Vikas, Lukne, Gabija, Elena, Toluwalase, Tobiloba, Pol, Wafa, Agata, Maria, Yaren, Utochukwu, Yukio, Jana, Sithmi, Sithuka!

Aitäh, õpetaja Eva!

OLULISEMAD LINGID

2019 Miina Härma Gümnaasium