Miina Härma

Miina Härma (1864–1941) oli teerajaja. Ta oli esimene eesti soost naishelilooja, esimene naisorelikunstnik ja esimene naisdirigent, üks esimese sinimustvalge lipu õmblejatest. Ta õpetas maailma esimeses eestikeelses gümnaasiumis aastatel 1917–1929 ja valiti 1939. aastal esimese naisena Tartu Ülikooli audoktoriks. Ta on valitud 20. sajandi 100 Eesti suurkuju hulka.

Miina Härma muusikaline pärand on lugupidamist vääriv – ta kirjutas üle 200 koorilaulu, oli dirigendiks kõikidel üldlaulupidudel, tema Karl Ferdinand Karlsoni sõnadele loodud „Tuljak“ kõnetab igat eestlast tänapäevalgi. Miina Härma „Tuljakule“ lõi tantsusammud Anna Raudkats ning sellisena on see iga üldtantsupeo grand finale.

Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma.
Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma., AM_12853:145 F 11687:145, Eesti Ajaloomuuseum SA, http://www.muis.ee/museaalview/2039983

Elo Joandi ja Joosep Toomi teadustööd tunnistati riiklike preemiate vääriliseks

avatar

Selgunud on õpilaste teadustööde riikliku konkursi parimad tööd!

Meie õpilaste saavutused:

*I preemia (1500 €) Elo Joandi töö „Toitumise tuvastamine juuste isotoopanalüüside põhjal: kaasaja ja arheoloogilise materjali juhtumiuuring“ eest (juhendajad: Mari Tõrv, Ester Oras, Holar Sepp ja Helen Semilarski). Elo töö pälvis ka Eesti Geograafia Seltsi ja Eesti Ajaloomuuseumi eriauhinnad.

*II preemia (1100 €) Joosep Toomi töö „Kui palju rakendavad 10 kõige räägitumat keelt ning nendega võrreldes eesti keel heli kõrguste muutust?“ eest (juhendaja: Hendrik Vija).

*Elo ja Joosep on ühtlasi Eesti esindajateks EL-i noorte teadlaste konkursil Brüsselis.

*Liyanage Don Sithil Insara Liyanage töö „Uurimus kaaliumpermanganaadi (KMnO4) mõjust banaanide küpsemisele“ eest (juhendaja: Kirstin Karis) pälvis Eesti Noorte Teaduste Akadeemia auhinna.

*Eliisabet Judini töö „3D inimese modelleerimine ja animeerimine“ eest (juhendaja: Reet Volmer) pälvis kood/Jõhvi eriauhinna.

Elo Joandi
Joosep Toom
Liyanage Don Sithil Insara Liyanage
Eliisabet Judin

OLULISEMAD LINGID

2019 Miina Härma Gümnaasium