Miina Härma

Miina Härma (1864–1941) oli teerajaja. Ta oli esimene eesti soost naishelilooja, esimene naisorelikunstnik ja esimene naisdirigent, üks esimese sinimustvalge lipu õmblejatest. Ta õpetas maailma esimeses eestikeelses gümnaasiumis aastatel 1917–1929 ja valiti 1939. aastal esimese naisena Tartu Ülikooli audoktoriks. Ta on valitud 20. sajandi 100 Eesti suurkuju hulka.

Miina Härma muusikaline pärand on lugupidamist vääriv – ta kirjutas üle 200 koorilaulu, oli dirigendiks kõikidel üldlaulupidudel, tema Karl Ferdinand Karlsoni sõnadele loodud „Tuljak“ kõnetab igat eestlast tänapäevalgi. Miina Härma „Tuljakule“ lõi tantsusammud Anna Raudkats ning sellisena on see iga üldtantsupeo grand finale.

Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma.
Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma., AM_12853:145 F 11687:145, Eesti Ajaloomuuseum SA, http://www.muis.ee/museaalview/2039983

Grete Arro, Katrin Mägi ja prof Jüri Allik koolitasid meie õpetajaid

koolitaja õpetaja avatar

1. märtsil toimus MHG-s õpetajate koolituspäev “Õpilase arengu toetamine”. Tallinna Ülikooli psühholoogia teadur Grete Arro tekitas õpetajatega arutelu õppimise ja õpetamise teemal. Lisaks vestlusringile saime osa Roosa Raadio lindistusest, kus meie õpetaja Maigi Varusk vestles Grete Arroga haridusteemadel. Katrin Mägi Tartu Ülikooli Liikumislaborist tutvustas uuringuid, kuidas liikumine õppimisprotsessi toetab. Tartu Ülikooli eksperimentaalpsühholoogia professor Jüri Allik kõneles huvitavatest uuringutest vaimse võimekuse teemadel. Päeva korraldas arendusjuht Tiia Lepik.

Professor Jüri Allik

OLULISEMAD LINGID

2019 Miina Härma Gümnaasium