Miina Härma

Miina Härma (1864–1941) oli teerajaja. Ta oli esimene eesti soost naishelilooja, esimene naisorelikunstnik ja esimene naisdirigent, üks esimese sinimustvalge lipu õmblejatest. Ta õpetas maailma esimeses eestikeelses gümnaasiumis aastatel 1917–1929 ja valiti 1939. aastal esimese naisena Tartu Ülikooli audoktoriks. Ta on valitud 20. sajandi 100 Eesti suurkuju hulka.

Miina Härma muusikaline pärand on lugupidamist vääriv – ta kirjutas üle 200 koorilaulu, oli dirigendiks kõikidel üldlaulupidudel, tema Karl Ferdinand Karlsoni sõnadele loodud „Tuljak“ kõnetab igat eestlast tänapäevalgi. Miina Härma „Tuljakule“ lõi tantsusammud Anna Raudkats ning sellisena on see iga üldtantsupeo grand finale.

Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma.
Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma., AM_12853:145 F 11687:145, Eesti Ajaloomuuseum SA, http://www.muis.ee/museaalview/2039983

Haridusfestival 2021

avatar

26.–28. oktoobril toimus Tartus traditsiooniline haridusfestival. Miina Härma Gümnaasiumi õpetajad valmistasid ette erinevaid töötubasid, mis osutusid väga populaarseteks nii linnarahva kui oma kooli õpilaste ja vilistlaste hulgas. Maigi Varusk ja Alla Vinitšenko viskasid Roosa Raadio salvestusel õhku küsimuse “Torukool – kas jah või ei?”. Arutelude käigus selgus, et täistsüklikool on üks väga hea asi, aga põhikoole on vaja piirkondadesse, kus gümnaasium jääb õpilaste jaoks liiga kaugele. Janika Kaljula läbiviidav töötuba, kuidas GoogleFormi abil põgenemismängu koostada, täitus väga kiiresti. Kersti Koger koos Mari Maimrega õpetasid õppemängu koostama. Teadlane Leo Siimann jagas oma kogemusi, kuidas väliseestlasena kodumaale sattus ja miks talle siin meeldib just õpetajana töötada. Vene laulude konkursil osalesid Elise Süüden (8.b), Henry Jürgenson (9.a), Greete Kõiv (9.a) ja Katarina Post (9.a). Õpilasi valmistasid ette Jelena Nikolajeva ja Lilia Ilves.

Roosa Raadio avalik lindistus
Leo Siimann
Janika Kaljula
Õppemängu koostamine
Vene laulu festival

OLULISEMAD LINGID

2019 Miina Härma Gümnaasium