Miina Härma

Miina Härma (1864–1941) oli teerajaja. Ta oli esimene eesti soost naishelilooja, esimene naisorelikunstnik ja esimene naisdirigent, üks esimese sinimustvalge lipu õmblejatest. Ta õpetas maailma esimeses eestikeelses gümnaasiumis aastatel 1917–1929 ja valiti 1939. aastal esimese naisena Tartu Ülikooli audoktoriks. Ta on valitud 20. sajandi 100 Eesti suurkuju hulka.

Miina Härma muusikaline pärand on lugupidamist vääriv – ta kirjutas üle 200 koorilaulu, oli dirigendiks kõikidel üldlaulupidudel, tema Karl Ferdinand Karlsoni sõnadele loodud „Tuljak“ kõnetab igat eestlast tänapäevalgi. Miina Härma „Tuljakule“ lõi tantsusammud Anna Raudkats ning sellisena on see iga üldtantsupeo grand finale.

Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma.
Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma., AM_12853:145 F 11687:145, Eesti Ajaloomuuseum SA, http://www.muis.ee/museaalview/2039983

Härmakad Eesti Mudel-Euroopa Parlamendis

avatar

Järjekordne Eesti Mudel-Euroopa Parlament toimus Tallinnas 29. septembrist 2. oktoobrini. Seekord toimus üritus Kalamaja Põhikoolis ja viimane päev Riigikogus. Loomulikult olid ka härmakad esindatud. Kodanikuvabaduste komisjoni esimehe ning Mudel-Euroopa Parlamendi aseesimehena oli kohal Henrik Harjus (11.a). Rando Jaaksoo (10.c) ning Romet Soer (10.c) olid mõlemad sotsiaalkomisjoni liikmed. Julgeoleku- ja kaitsekomisjonis oli Joosep Lumi (10.c).

Kodanikuvabaduste komisjonis lahendati noorte hääletamisaktiivsuse probleemi, eelkõige Euroopa Parlamendi valimiste puhul. Komisjonis käis külas Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimees Tanel Kiik, kes rääkis oma kogemusest noorema poliitikuna. Lisaks käis komisjonis külas ka Kaarel Taimla, kes on Eesti Noorteühenduste Liidu aseesimees.

Sotsiaalkomisjon tegeles elukalliduse ja palgavaesuse probleemiga. Ka sotsiaalkomisjonis käis kaks külalist: Jaak Madison, Eesti üks saadikuid Euroopa Parlamendis ning Karel Kuningas, üks erakonna Parempoolsed asutajatest.

Julgeoleku- ja kaitsekomisjon tegeles Euroopa Liidu ühise julgeolekuruumi arendamise ning küberjulgeoleku edendamisega Ukraina sõja kontekstis. Komisjonis olid külas nii Lauri Tankler Riigi Infosüsteemi Ametist, riigikogu liige Kalev Stoicescu kui ka Eesti Euroopa parlamendi saadik Riho Terras.

Lisaks sellele esines kõigile osalejatele Euroopa Parlamendi saadik Marina Kaljurand, kes rääkis Euroopa Liidu telgitagustest.

Ürituse viimane päev toimus Riigikogus. Igas komisjonis olid valminud väga tugevad resolutsioonid, mis tegelesid meid kõiki puudutavate probleemide lahendamisega. Seetõttu võeti üldkogu hääletusel need kõik ka vastu.

Marina Kaljurand ja Henrik Harjus
Romet Soer (Leedu) ja Rando Jaaksoo (Slovakkia)

OLULISEMAD LINGID

2019 Miina Härma Gümnaasium