Miina Härma

Miina Härma (1864–1941) oli teerajaja. Ta oli esimene eesti soost naishelilooja, esimene naisorelikunstnik ja esimene naisdirigent, üks esimese sinimustvalge lipu õmblejatest. Ta õpetas maailma esimeses eestikeelses gümnaasiumis aastatel 1917–1929 ja valiti 1939. aastal esimese naisena Tartu Ülikooli audoktoriks. Ta on valitud 20. sajandi 100 Eesti suurkuju hulka.

Miina Härma muusikaline pärand on lugupidamist vääriv – ta kirjutas üle 200 koorilaulu, oli dirigendiks kõikidel üldlaulupidudel, tema Karl Ferdinand Karlsoni sõnadele loodud „Tuljak“ kõnetab igat eestlast tänapäevalgi. Miina Härma „Tuljakule“ lõi tantsusammud Anna Raudkats ning sellisena on see iga üldtantsupeo grand finale.

Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma.
Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma., AM_12853:145 F 11687:145, Eesti Ajaloomuuseum SA, http://www.muis.ee/museaalview/2039983

Härmakad Eesti Mudel-Euroopa Parlamendis

sündmus avatar

30. septembrist kuni 3. oktoobrini toimus Tallinna Reaalkoolis ja Riigikogus Eesti Mudel-Euroopa Parlament. Koolinoored üle Eesti arutlesid aktuaalsetel ühiskondlikel teemadel nagu näiteks energiakriisiga toimetulek, Ukraina toetamine sõjas Venemaaga ning linnaruumi keskkonna- ja inimsõbralikumaks muutmine. Noored said võimaluse kogeda, kuidas töö Euroopa Parlamendis tegelikult käib: milline on resolutsioonide ja muudatusettepanekute koostamise protsess ning kuidas neid Parlamendis vastu võetakse või tagasi lükatakse. Ürituse vältel arenes ka õpilaste argumenteerimise ja kriitilise mõtlemise võime, avaliku esinemise oskus ning laienes silmaring. MHG-st osalesid MEP-il Henrik Harjus (10.a), Brita Jõgiaas (11.b), Lisanna Tõnne (11DP), Simone Nairis (11DP) ja Kertu Ivask (11DP). Esimesel päeval tegelesid kõik komisjonid probleemide püstitamisega. Härmakad olid nii väliskomisjonis kui ka tervishoiu- ja arengukomisjonis. Teisel päeval oli fookuses probleemidele laheduste leidmisega. Lisaks sellele külastas igat komisjoni ka kaks enda ala eksperti. Näiteks külastasid väliskomisjoni Ukraina suursaadik Marjana Betsa ning Euroopa Parlamendi liige Urmas Paet. Kolmanda päeva hommikul pidid komisjonid oma lõppresolutsiooni ära saatma, et delegaadid saaksid faktiküsimuste voorus hakata esitama nende kohta küsimusi. Neljandal päeval toimus Riigikogu hoones resolutsioonide vastuvõtmine.

Vasakult: Simone Nairis, Brita Jõgiaas, Kertu Ivask, Lisanna Tõnne
Henrik Harjus

OLULISEMAD LINGID

2019 Miina Härma Gümnaasium