Miina Härma

Miina Härma (1864–1941) oli teerajaja. Ta oli esimene eesti soost naishelilooja, esimene naisorelikunstnik ja esimene naisdirigent, üks esimese sinimustvalge lipu õmblejatest. Ta õpetas maailma esimeses eestikeelses gümnaasiumis aastatel 1917–1929 ja valiti 1939. aastal esimese naisena Tartu Ülikooli audoktoriks. Ta on valitud 20. sajandi 100 Eesti suurkuju hulka.

Miina Härma muusikaline pärand on lugupidamist vääriv – ta kirjutas üle 200 koorilaulu, oli dirigendiks kõikidel üldlaulupidudel, tema Karl Ferdinand Karlsoni sõnadele loodud „Tuljak“ kõnetab igat eestlast tänapäevalgi. Miina Härma „Tuljakule“ lõi tantsusammud Anna Raudkats ning sellisena on see iga üldtantsupeo grand finale.

Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma.
Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma., AM_12853:145 F 11687:145, Eesti Ajaloomuuseum SA, http://www.muis.ee/museaalview/2039983

Härmakad näitasid väitlusmaastikul tõelist taset

saavutus väitlus avatar
  • Möödunud nädalavahetusel toimus Keskkoolide Eesti Meistrivõistluste III etapp, võttes kokku 2023/24 väitlushooaja, mille jooksul osales turniiridel 75 tiimi, kokku lausa 223 väitlejaga.
  • Esimesed voorud etapil olid improvoorud ehk võistlejad said teada teema ning endale loositud poole vahetult enne väitluse algust ja kõnede ettevalmistamiseks oli 45 minutit. Teemad varieerusid seinast seina, näiteks ühes voorus oli teemaks „„Ma järgisin käsku“ peaks olema aktsepteeritav kaitse sõjakuritegude kohtuprotsessis“, kuid teises hoopis „Ootus, et kuulsused peaksid ühiskondlikel teemadel häälekalt arvamust avaldama, on kahetsusväärne“. Finaalvoorudes väideldi aga juba nädalaid ettevalmistatud teemat, milleks oli seekord „Euroopa Liidu liikmesriigid peaksid arendama ühist kaitsevõimet riigipõhise kaitsevõime asemel“.
  • Tiitleid toodi etapilt koju hulgaliselt:
  • Eesti meistriks 2023/24 hooajal tuli Mia Karolina Altküla (12.a), kelle tiimi kuulusid veel ka Mirtel Etverk (Tallinna Inglise Kolledž) ja Ingel-Ethel Kanistik (Gustav Adolfi Gümnaasium). Võistkond saavutas esimese koha ka kolmanda etapi arvestuses. Samuti pälvis Mia 5. koha etapi ning 9. koha hooaja kõnelejate individuaalarvestuses.
  • Parima algaja võistkonna auhinna aastaarvestuses sai tiim Noelma, koosseisuga Marijana Kreek (12DP), Norah Elisabeth Ratas (11.c) ja Eliisabet Jürimäe (10.c). Parim põhikooli kõneleja nii etapi kui aasta arvestuses oli Adele Mikelsaar (8.b). Aastaarvestuses 7. koha ning pääsu veerandfinaalidesse teenis välja ka võistkond Simsalabim, kooseisuga Brita Jõgiaas (12.b), Simone Nairis (12DP) ja Lisanna Tõnne(12DP). Etapi arvestuses jäädi 5. kohale.
  • 23.–24. märtsil toimusid ka Eesti Meistrivõistlused ülikooliväitluses. Ka sealt tõid meistritiitli ning karika koju Mia Karolina Altküla (12.a) ja Andreas Põšnograjev, Härma väitlusklubi juhendaja. Algajate finaali pääsesid meie koolist Anna Margaret Petrone (10.c) ja Adele Mikelsaar (8.b), kellest viimane saavutas algajate kõnelejate arvestuses 2. koha.
  • Väitlus on imeline viis, kuidas lõbusalt esinevate ühiskonnas aktuaalsete teemade kohta rohkem teada saada. See õpetab ära tundma seoseid ühiskondlike protsesside vahel ning tunnetama, millised tagajärjed erinevatel valikutel või otsustel tegelikult on ning kuidas need erinevaid osapooli mõjutavad. Arendades analüüsivõimet ning struktureeritud ja selget väljendusoskust on väitluskogemus harrastajale trumbiks taskus nii igapäevases suhtluses, tulevasel eesti keele eksamil kui ka hilisemas tööelus, näiteks projektide esitlemisel või koosolekute läbiviimisel.
  • Härma väitlusklubi külastas selle hooaja jooksul 41 õpilast. Oleme väga uhked Härma tugeva väitluskogukonna üle.

OLULISEMAD LINGID

2019 Miina Härma Gümnaasium