Miina Härma

Miina Härma (1864–1941) oli teerajaja. Ta oli esimene eesti soost naishelilooja, esimene naisorelikunstnik ja esimene naisdirigent, üks esimese sinimustvalge lipu õmblejatest. Ta õpetas maailma esimeses eestikeelses gümnaasiumis aastatel 1917–1929 ja valiti 1939. aastal esimese naisena Tartu Ülikooli audoktoriks. Ta on valitud 20. sajandi 100 Eesti suurkuju hulka.

Miina Härma muusikaline pärand on lugupidamist vääriv – ta kirjutas üle 200 koorilaulu, oli dirigendiks kõikidel üldlaulupidudel, tema Karl Ferdinand Karlsoni sõnadele loodud „Tuljak“ kõnetab igat eestlast tänapäevalgi. Miina Härma „Tuljakule“ lõi tantsusammud Anna Raudkats ning sellisena on see iga üldtantsupeo grand finale.

Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma.
Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma., AM_12853:145 F 11687:145, Eesti Ajaloomuuseum SA, http://www.muis.ee/museaalview/2039983

Härmatis 10

rahvatants avatar

28. jaanuaril tähistasime rahvatantsurühma Härmatis 10. sünnipäeva, sest 2012. aasta jaanuaris taaselustati Miina Härma Gümnaasiumis rahvatantsu traditsioon. Õpetaja Anita Kreeni käe all hakkas esialgu tegutsema kaks tantsurühma. Tänaseks on rahvatants meie kooli üheks populaarsemaks huviringiks, kuhu kuulub 117 tantsijat. Härmatise kuus rühma (3.–4. klass, 5–6. klass, 7.–8. klass, 9. klass ja gümnaasiumi rühmad C1 ja C2) on osalenud kõikidel koolinoorte-, üld-, Kagu-Eesti, meeste- ja Tartumaa tantsupidudel ning koolinoorte tantsufestivalidel.

Rahvatants on õpilaste seas populaarne ning Anita Kreen armastatud ja austatud juhendaja. Rahvatants kuulub 1. ja 2. klassis ka kooli õppekavasse – üks kolmest kehalise tunnist on nendes klassides rahvatantsu päralt. 

Meie rahvatantsijate sõprusrühmad on Võru Gümnaasiumi Hopster ja Tallinna Prantsuse Lütseumi Leesikad, kellega koos korraldatakse ühiseid tantsulaagreid.

Härmatise nime pakkus rühmale välja MHG vilistlane Johanna Raudsepp. Kümne tegutsemisaasta jooksul on rahvatantsijatel tekkinud vahvad traditsioonid nagu tantsurebaste ristimine või Tuljaku tantsimine gümnaasiumi lõpuaktuse järel, millega saadetakse ühiselt tantsides ellu meie 12. klassi tantsijad ja pärjatakse nad tammepärjaga. 

Härmatisel on ka lastevanemate rühm, aga viimase tegutsemine on Covid-19 tõttu praegu pausil. Kümme aastat on Härmatises tantsinud praegused 11. ja 12. klassi õpilased Elo Joandi, Marta Siim, Nils Illimar Esko, Laura Kuusik, Marta Lemberg, Karola Punger, Mart Sisask, Sten-Erik Ujuk, Hendrik Matvejev ja Uku Andreas Reigo.

Meeleoluka juubelipeo korraldasid 11.a klassi õpilased Helena Tähepõld ja Marta Siim. Fotograafiks oli Elo Joandi, õhtujuhtideks Gerli Raag ja vilistlane Timmu Õunapuu.

OLULISEMAD LINGID

2019 Miina Härma Gümnaasium