Miina Härma

Miina Härma (1864–1941) oli teerajaja. Ta oli esimene eesti soost naishelilooja, esimene naisorelikunstnik ja esimene naisdirigent, üks esimese sinimustvalge lipu õmblejatest. Ta õpetas maailma esimeses eestikeelses gümnaasiumis aastatel 1917–1929 ja valiti 1939. aastal esimese naisena Tartu Ülikooli audoktoriks. Ta on valitud 20. sajandi 100 Eesti suurkuju hulka.

Miina Härma muusikaline pärand on lugupidamist vääriv – ta kirjutas üle 200 koorilaulu, oli dirigendiks kõikidel üldlaulupidudel, tema Karl Ferdinand Karlsoni sõnadele loodud „Tuljak“ kõnetab igat eestlast tänapäevalgi. Miina Härma „Tuljakule“ lõi tantsusammud Anna Raudkats ning sellisena on see iga üldtantsupeo grand finale.

Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma.
Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma., AM_12853:145 F 11687:145, Eesti Ajaloomuuseum SA, http://www.muis.ee/museaalview/2039983

Härmatise vilistlaste kokkutulek

sündmus avatar

22. augustil võis Otepää kandis näha hulgaliselt autosid. Kaheks päevaks oli kokku tulnud vahva sõpruskond – Härmatise vilistlased.Seekord võõrustas meid oma koduhoovil Hanna Liis Kiho, kes lõpetas meie kooli aastal 2017 ja jätkab tantsimist rahvatantsuansamblis Tarbatu. Härmatise tantsijad tunduvad olema tantsupisikuga tõsiselt nakatunud. Selle tõestuseks tantsiti muruplatsil tantse, mis kõigile pikkadeks aastateks jalgadesse jäänud on. Enamus pildile jäänud noortest jätkavad rahvatantsuga ka täna. Meie vilistlased tantsivad mainekates kollektiivides nagu Tarbatu, Kuljus, Lea ja Vassakule. Õhtu kulges meeleolukalt, kus meenutati ühiselt veedetud tantsulaagreid ja rahvatantsupidusid, jagati kogemusi oma tudengielust ja leiti, et Härmatise vilistlaskokkutulekud võiksid saada traditsiooniks.

OLULISEMAD LINGID

2019 Miina Härma Gümnaasium