Miina Härma

Miina Härma (1864–1941) oli teerajaja. Ta oli esimene eesti soost naishelilooja, esimene naisorelikunstnik ja esimene naisdirigent, üks esimese sinimustvalge lipu õmblejatest. Ta õpetas maailma esimeses eestikeelses gümnaasiumis aastatel 1917–1929 ja valiti 1939. aastal esimese naisena Tartu Ülikooli audoktoriks. Ta on valitud 20. sajandi 100 Eesti suurkuju hulka.

Miina Härma muusikaline pärand on lugupidamist vääriv – ta kirjutas üle 200 koorilaulu, oli dirigendiks kõikidel üldlaulupidudel, tema Karl Ferdinand Karlsoni sõnadele loodud „Tuljak“ kõnetab igat eestlast tänapäevalgi. Miina Härma „Tuljakule“ lõi tantsusammud Anna Raudkats ning sellisena on see iga üldtantsupeo grand finale.

Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma.
Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma., AM_12853:145 F 11687:145, Eesti Ajaloomuuseum SA, http://www.muis.ee/museaalview/2039983

Kolme kooli projekt “Edu ja õnnelikkus”

sündmus avatar

4. novembril alustasid Miina Härma Gümnaasiumi, Tartu Tamme Kooli ja Tartu Kesklinna Kooli 9. klasside õpilased koostööprojekti “Edu ja õnnelikkus”. Projekti eesmärk on arendada noorte koostööoskusi läbi tervislike eluviiside propageerimise. Samuti valmistada ette 9. klasside õpilasi sisseastumiskatseteks ning toetada kolme kooli noorte sotsiaalseid oskusi läbi vaimse tervise, liikumise ning ettevõtlikkuse loengute ja töötubadega.

Esimesel projektipäeval kuulasid noored Roland Tokkot rääkimas teemal “12 asja, mida koolis ei õpetatud”, Annika Paasi kogemuslugu ning Matilda Mägi rääkis teemal “Õnnelikkus”. Võib öelda, et tegemist oli väga huvitava projektipäevaga, milles Tamme Kooli õpilased osalesid Zoomi vahendusel oma kodudest, Kesklinna Kooli õpilased viibisid oma klassiruumis ning Miina Härma õpilased viibisid koos kooli aulas.

OLULISEMAD LINGID

2019 Miina Härma Gümnaasium