Miina Härma

Miina Härma (1864–1941) oli teerajaja. Ta oli esimene eesti soost naishelilooja, esimene naisorelikunstnik ja esimene naisdirigent, üks esimese sinimustvalge lipu õmblejatest. Ta õpetas maailma esimeses eestikeelses gümnaasiumis aastatel 1917–1929 ja valiti 1939. aastal esimese naisena Tartu Ülikooli audoktoriks. Ta on valitud 20. sajandi 100 Eesti suurkuju hulka.

Miina Härma muusikaline pärand on lugupidamist vääriv – ta kirjutas üle 200 koorilaulu, oli dirigendiks kõikidel üldlaulupidudel, tema Karl Ferdinand Karlsoni sõnadele loodud „Tuljak“ kõnetab igat eestlast tänapäevalgi. Miina Härma „Tuljakule“ lõi tantsusammud Anna Raudkats ning sellisena on see iga üldtantsupeo grand finale.

Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma.
Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma., AM_12853:145 F 11687:145, Eesti Ajaloomuuseum SA, http://www.muis.ee/museaalview/2039983

Leivategu kokanduse valikkursusel

sündmus avatar

12. aprillil käis gümnaasiumi kokanduse valikaine tunnis külas pagaripaberitega vilistlane Marko Roosiväli. Loomulikult, nagu tõelisele eestlasele kombeks, tahtsime me teha leiba. Leiva jaoks oli aga vaja juuretist ja vorme, mis kahjuks kooli eelarvesse ei mahu. Õnneks tuli appi kooli infojuht Jüri Raudmaa, kes sai Eesti Leivatööstuselt vajalikud vahendid leiva tegemiseks. Aga, oh õudu! Vormid kokanduse klassi ahju ei mahu. Õnneks tuli järjekordselt appi meie kooli enda armas söökla, kes lubas meil lahkelt kasutada oma küpsetusahju. Takistused eemaldatud, said leivameistrid tööle asuda. Tulemuseks saime me hoovamatult palju oivalist eestipärast leiba, millest saaks sööduks kogu Vargamäe rahvas. Noored kokad tänavad oma juhendajat Marko Roosivälja, kooli sööklat, Eesti Leivatööstust ja Jüri Raudmaad nende panuse eest sellesse maitsvasse projekti ning muidugi kogu kursuse õpetajat Marje Peedissoni!

OLULISEMAD LINGID

2019 Miina Härma Gümnaasium