Miina Härma

Miina Härma (1864–1941) oli teerajaja. Ta oli esimene eesti soost naishelilooja, esimene naisorelikunstnik ja esimene naisdirigent, üks esimese sinimustvalge lipu õmblejatest. Ta õpetas maailma esimeses eestikeelses gümnaasiumis aastatel 1917–1929 ja valiti 1939. aastal esimese naisena Tartu Ülikooli audoktoriks. Ta on valitud 20. sajandi 100 Eesti suurkuju hulka.

Miina Härma muusikaline pärand on lugupidamist vääriv – ta kirjutas üle 200 koorilaulu, oli dirigendiks kõikidel üldlaulupidudel, tema Karl Ferdinand Karlsoni sõnadele loodud „Tuljak“ kõnetab igat eestlast tänapäevalgi. Miina Härma „Tuljakule“ lõi tantsusammud Anna Raudkats ning sellisena on see iga üldtantsupeo grand finale.

Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma.
Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma., AM_12853:145 F 11687:145, Eesti Ajaloomuuseum SA, http://www.muis.ee/museaalview/2039983

Lene Tiinas esindas Eestit Baltimaade saksa keele olümpiaadil

saavutus võõrkeeled avatar

12.b õpilane Lene Tiinas esindas edukalt Miina Härma Gümnaasiumi 11.–13. mail Baltimaade saksa keele olümpiaadil Riias. Lene Tiinas sai tunnustuse kahes olümpiaadi kategoorias: I koht oma huvide tutvustamises läbi enda kodulinna prisma (suuline ülesanne) ja I koht grupitöös, kus ülesanne oli luua jätkusuutlikum lahendus Riia vanale kaubanduskeskusele ja esitada seda veenvalt. Olümpiaadile olid kutsutud Läti, Leedu ja Eesti 5 parimat saksa keele oskajat vabariiklikust voorust. Olümpiaad koosnes kolmes voorust. Saksamaa suursaatkonnas esitasid õpilased enda kodutööd, mille teemaks oli “Meine Interessen durch das Prisma meines Wohnorts.” Teisel päeval oli keeleliste teadmiste kontroll ja rahvusvahelistes gruppides grupitöö ning selle esitamine publikule. Lene saksa keele õpetajaks on Maigi Varusk.

OLULISEMAD LINGID

2019 Miina Härma Gümnaasium