Miina Härma

Miina Härma (1864–1941) oli teerajaja. Ta oli esimene eesti soost naishelilooja, esimene naisorelikunstnik ja esimene naisdirigent, üks esimese sinimustvalge lipu õmblejatest. Ta õpetas maailma esimeses eestikeelses gümnaasiumis aastatel 1917–1929 ja valiti 1939. aastal esimese naisena Tartu Ülikooli audoktoriks. Ta on valitud 20. sajandi 100 Eesti suurkuju hulka.

Miina Härma muusikaline pärand on lugupidamist vääriv – ta kirjutas üle 200 koorilaulu, oli dirigendiks kõikidel üldlaulupidudel, tema Karl Ferdinand Karlsoni sõnadele loodud „Tuljak“ kõnetab igat eestlast tänapäevalgi. Miina Härma „Tuljakule“ lõi tantsusammud Anna Raudkats ning sellisena on see iga üldtantsupeo grand finale.

Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma.
Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma., AM_12853:145 F 11687:145, Eesti Ajaloomuuseum SA, http://www.muis.ee/museaalview/2039983

Lipupäev

sündmus avatar

4. juunil tähistame Eesti lipu päeva. Eesti lipu 140. aastapäeva sündmustel Otepääl osalesid 11. klasside õpilased: Marian Pärn, Meribel Võimre, Johanna-Marie Nöps, Margaret Roost, Andri Türkson ja Joonas Sakkis. Õpilastega oli kaasas direktor Ene Tannberg ja ajalooõpetaja Kari Kalk.

Tartu gümnaasiumide õpilased esitasid koos loodud regivärsi. Meie osa värsist lõid: Meribel Võimre, Marian Pärn, Andri Türkson ja Koit Helger Panksepp.

Paula kutsus neiud kokku,

Põltsamaale, Põltsamaale

Beerman hakkas astumaie,

astumaie, astumaie

Miina hakkas õmblemaie,

õmblemaie, õmblemaie

Nii me lipu valmis saime,

valmis saime, valmis saime.

Lipp sai kolmevärviline,

värviline, värviline.

Sinine meil usk ja lootus,

usk ja lootus, usk ja lootus.

Must kui kodu musta mulda,

musta mulda, musta mulda.

Valge Eesti vaimuvalgus,

vaimuvalgus, vaimuvalgus.

OLULISEMAD LINGID

2019 Miina Härma Gümnaasium