Miina Härma

Miina Härma (1864–1941) oli teerajaja. Ta oli esimene eesti soost naishelilooja, esimene naisorelikunstnik ja esimene naisdirigent, üks esimese sinimustvalge lipu õmblejatest. Ta õpetas maailma esimeses eestikeelses gümnaasiumis aastatel 1917–1929 ja valiti 1939. aastal esimese naisena Tartu Ülikooli audoktoriks. Ta on valitud 20. sajandi 100 Eesti suurkuju hulka.

Miina Härma muusikaline pärand on lugupidamist vääriv – ta kirjutas üle 200 koorilaulu, oli dirigendiks kõikidel üldlaulupidudel, tema Karl Ferdinand Karlsoni sõnadele loodud „Tuljak“ kõnetab igat eestlast tänapäevalgi. Miina Härma „Tuljakule“ lõi tantsusammud Anna Raudkats ning sellisena on see iga üldtantsupeo grand finale.

Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma.
Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma., AM_12853:145 F 11687:145, Eesti Ajaloomuuseum SA, http://www.muis.ee/museaalview/2039983

Lisanna Tõnne ja Simone Nairis käisid MP-l Norras

sündmus avatar

12DP õpilased Lisanna Tõnne ja Simone Nairis esindasid Eestit Läänemere regiooni Mudel-Euroopa Parlamendil Norras. Sündmuse raames said noored kogeda, kuidas Euroopa Parlamendi komisjonides töö käib ning kuidas valmivad olulised resolutsioonid. Arutleti mitmetel olulistel teemadel nagu pagulaskriis, taastuvenergia kasutuselevõtt ja riikide kaitsevõimekuse tugevdamine Euroopa Liidus. Simone oli energeetikakomisjonis ja Lisanna inimõiguste komisjonis. Üritus paistis silma ka mitmesuguste rahvuste esindatuse poolest, sest erinevalt riiklikest Mudel-Euroopa Parlamentidest osales üritusel noori kümnest erinevast riigist. See tõi esile, kuidas kultuuriliselt võivad arvamused teatud teemadel täiesti erineda ning rõhutas kui oluline rahvusvahelises koostöös ja diplomaatias kompromisside leidmine tegelikult on. Lisaks intensiivsele tööle komisjonides oli noortel võimalus külastada ka Norra pealinna Oslot, avastada sealseid vaatamisväärsusi ning kuulata paneeldiskussiooni, mis keskendus noorte kaasamisele ühiskonnakorraldusse. Kogemus ei piirdunud mitte ainult Euroopa Liidu poliitika ja diplomaatia õppetundidega, vaid oli ka võimalus luua sõprussidemeid eakaaslastega eri riikidest. Üritus avardas samuti osalejate silmaringi, näidates, et maailm on täis keerulisi küsimusi, millele vastamiseks on vaja nutikust ja entusiasmi. Pealekauba õpetas see noortele olulist tõde: koos suudame me kujundada paremat tulevikku, olles osa ühisest jõupingutusest, mis viib edasi meie ühiskondi ning aitab luua positiivset mõju kogu maailmas.

OLULISEMAD LINGID

2019 Miina Härma Gümnaasium