Miina Härma

Miina Härma (1864–1941) oli teerajaja. Ta oli esimene eesti soost naishelilooja, esimene naisorelikunstnik ja esimene naisdirigent, üks esimese sinimustvalge lipu õmblejatest. Ta õpetas maailma esimeses eestikeelses gümnaasiumis aastatel 1917–1929 ja valiti 1939. aastal esimese naisena Tartu Ülikooli audoktoriks. Ta on valitud 20. sajandi 100 Eesti suurkuju hulka.

Miina Härma muusikaline pärand on lugupidamist vääriv – ta kirjutas üle 200 koorilaulu, oli dirigendiks kõikidel üldlaulupidudel, tema Karl Ferdinand Karlsoni sõnadele loodud „Tuljak“ kõnetab igat eestlast tänapäevalgi. Miina Härma „Tuljakule“ lõi tantsusammud Anna Raudkats ning sellisena on see iga üldtantsupeo grand finale.

Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma.
Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma., AM_12853:145 F 11687:145, Eesti Ajaloomuuseum SA, http://www.muis.ee/museaalview/2039983

Loodusteaduste olümpiaadi lõppvoor

loodusained saavutus avatar

Loodusteaduste olümpiaadi lõppvooru on kutsutud Helena Mai Raudvassar (8.a). Loodusteaduste olümpiaad koosneb kahest võistlusvoorust. Esimene, piirkondlik voor, toimub õppeaasta esimesel poolaastal. Piirkondlikul võistlusel lahendavad osavõtjad teoreetilisi ülesandeid loodusteadustes. Ülesanded on eelkõige keemia, füüsika ja bioloogia valdkondadest, need on elulähedased ja mitut teadusharu korraga lõimivad. Olümpiaadi teine voor, lõppvoor, toimub II poolaastal ja koosneb eksperimentaalsetest ülesannetest ja katsetega seotud teooria ülesannetest samades teadusvaldkondades. Loodusteaduste olümpiaadi tulemuste põhjal nimetab žürii Eesti võistkonna kandidaadid rahvusvahelisest loodusteaduste olümpiaadist (IJSO) osavõtuks.

OLULISEMAD LINGID

2019 Miina Härma Gümnaasium