Miina Härma

Miina Härma (1864–1941) oli teerajaja. Ta oli esimene eesti soost naishelilooja, esimene naisorelikunstnik ja esimene naisdirigent, üks esimese sinimustvalge lipu õmblejatest. Ta õpetas maailma esimeses eestikeelses gümnaasiumis aastatel 1917–1929 ja valiti 1939. aastal esimese naisena Tartu Ülikooli audoktoriks. Ta on valitud 20. sajandi 100 Eesti suurkuju hulka.

Miina Härma muusikaline pärand on lugupidamist vääriv – ta kirjutas üle 200 koorilaulu, oli dirigendiks kõikidel üldlaulupidudel, tema Karl Ferdinand Karlsoni sõnadele loodud „Tuljak“ kõnetab igat eestlast tänapäevalgi. Miina Härma „Tuljakule“ lõi tantsusammud Anna Raudkats ning sellisena on see iga üldtantsupeo grand finale.

Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma.
Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma., AM_12853:145 F 11687:145, Eesti Ajaloomuuseum SA, http://www.muis.ee/museaalview/2039983

Maret Hallik võitis õpilaste teadustööde riikliku konkursi I preemia

saavutus avatar

Riiklik I preemia, Eesti Teaduste Akadeemia II preemia – Maret Hallik (12.b), uurimistöö “Vastuvõttude menüüd kui riigi visiitkaart ning nende muutumine ajas Eesti Vabariigi näitel”, juhendajad Ilmar Tammisto ja Silver Loit.

Eesti Keele Instituudi eriauhind, Integratsiooni Sihtasutuse Kultuuririkkuse aasta eriauhind ja Rakenduskõrgkoolide Rektorite Nõukogu eriauhind – Merili Päike (12.a), uurimistöö “Seto kultuuri elujõulisus tänapäeval”, juhendaja Jana Kübar.

Tallinna Tehnikaülikooli eriauhind – Mia Karolina Altküla (12.a), uurimistöö “Hiina Rahvavabariigi ja Eesti Vabariigi koostöö võimalused ja ohud majandussektoris”, juhendaja Ilmar Tammisto.

Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumi eriauhind – Mirtel Tähepõld (12.b) uurimistöö “Kuu aega lisatud suhkru vabalt”, juhendaja Helen Semilarski.

Haridus- ja Teadusministeeriumi eriauhind – Kärt Rentel (12.a), uurimistöö “Eestikeelsele haridusele üleminek – mõju, väljakutsed ja lahendamist vajavad aspektid Tallinna ja Narva ajalooõpetajate näitel”, juhendaja Alla Vinitšenko.

OLULISEMAD LINGID

2019 Miina Härma Gümnaasium