Miina Härma

Miina Härma (1864–1941) oli teerajaja. Ta oli esimene eesti soost naishelilooja, esimene naisorelikunstnik ja esimene naisdirigent, üks esimese sinimustvalge lipu õmblejatest. Ta õpetas maailma esimeses eestikeelses gümnaasiumis aastatel 1917–1929 ja valiti 1939. aastal esimese naisena Tartu Ülikooli audoktoriks. Ta on valitud 20. sajandi 100 Eesti suurkuju hulka.

Miina Härma muusikaline pärand on lugupidamist vääriv – ta kirjutas üle 200 koorilaulu, oli dirigendiks kõikidel üldlaulupidudel, tema Karl Ferdinand Karlsoni sõnadele loodud „Tuljak“ kõnetab igat eestlast tänapäevalgi. Miina Härma „Tuljakule“ lõi tantsusammud Anna Raudkats ning sellisena on see iga üldtantsupeo grand finale.

Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma.
Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma., AM_12853:145 F 11687:145, Eesti Ajaloomuuseum SA, http://www.muis.ee/museaalview/2039983

Meie õpilased osalesid edukalt rahvusvahelisel online-STEM olümpiaadil

loodusained saavutus avatar

Online International STEM (Science, Technology, Engineering, Math) Olympiad erineb teistest loodusteaduste ja matemaatika olümpiaadidest selle poolest, et sealsed ülesanded on rohkem seotud igapäevaeluga ning need eeldavad õpilastelt head probleemide lahendamise oskust. Võistlus toimus 5.−12. klasside õpilastele üle maailma. Olümpiaadi finaalvooru pääsesid meie õpilastest: Maria Alas, Karolin Ruumet, Akari Shimmi, Laur Saks, Tõnu Uustare, Triin Punab, Mattheus Dvinjaninov, Uku Andreas Reigo, Peter Kipp, Liis Siigur, Mikk Rooden, Hendrik Matvejev, Eetu Kalevi Heikkilä, Liisa Oks, Laura Maria Pella, Karel Keis, Maare Karmen Oras, Maria Helena Puidak, Mia Sootla, Ronald Judin. 8. juunil selgusid erinevate valdkondade maailma parimad. Keemias võitis 12. klasside õpilaste hulgas hõbemedali Ronald Judin! Palju, palju õnne!

OLULISEMAD LINGID

2019 Miina Härma Gümnaasium