Miina Härma

Miina Härma (1864–1941) oli teerajaja. Ta oli esimene eesti soost naishelilooja, esimene naisorelikunstnik ja esimene naisdirigent, üks esimese sinimustvalge lipu õmblejatest. Ta õpetas maailma esimeses eestikeelses gümnaasiumis aastatel 1917–1929 ja valiti 1939. aastal esimese naisena Tartu Ülikooli audoktoriks. Ta on valitud 20. sajandi 100 Eesti suurkuju hulka.

Miina Härma muusikaline pärand on lugupidamist vääriv – ta kirjutas üle 200 koorilaulu, oli dirigendiks kõikidel üldlaulupidudel, tema Karl Ferdinand Karlsoni sõnadele loodud „Tuljak“ kõnetab igat eestlast tänapäevalgi. Miina Härma „Tuljakule“ lõi tantsusammud Anna Raudkats ning sellisena on see iga üldtantsupeo grand finale.

Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma.
Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma., AM_12853:145 F 11687:145, Eesti Ajaloomuuseum SA, http://www.muis.ee/museaalview/2039983

MHG ja TIK-i ühisprojekt

loodusained sündmus avatar

8.–9. septembril toimusid Tartus IB Diploma Programmi (DP) G4 õppepäevad “The Art of Science”, kus Miina Härma Gümnaasiumi ja Tallinna Inglise Kolledži erinevaid loodusaineid (Biology, Chemistry, Physics, Environmental Systems and Societies) valinud 12 DP õpilased külastasid kokku 11 Tartu Ülikooli teaduslaborit biomeditsiinitehnoloogiast tehisintellektini ja otsisid teaduses peituvat kunsti. Õpilastel oli ülesandeks külastuse käigus teha fotosid laborites toimuvast ning nähtut teaduslikult kirjeldada. Lisaks viis MHG IB DP Visual Arts õpetaja Mehmet Uslu läbi fotode töötlemise töötoa. Õppepäevade raames avati õpilaste fotonäitus MHG 2. korruse fuajees. Peagi rändab näitus TIK-i õppehoonesse.

Suur tänu TÜ Tehnoloogiainsituudis, Chemicumis, Physicumis ja Delta Keskuses töötavatele teadlastele meie õpilasi vastu võtmast! Ürituse korraldasid MHG-st Kirstin Karis, Riina Murulaid ja Jörgen Metsik ning TIK-ist Liisa Kukk, Martin Vällik, Kaisa-Helena Luht, Salma Hafez Efati.

OLULISEMAD LINGID

2019 Miina Härma Gümnaasium