Miina Härma

Miina Härma (1864–1941) oli teerajaja. Ta oli esimene eesti soost naishelilooja, esimene naisorelikunstnik ja esimene naisdirigent, üks esimese sinimustvalge lipu õmblejatest. Ta õpetas maailma esimeses eestikeelses gümnaasiumis aastatel 1917–1929 ja valiti 1939. aastal esimese naisena Tartu Ülikooli audoktoriks. Ta on valitud 20. sajandi 100 Eesti suurkuju hulka.

Miina Härma muusikaline pärand on lugupidamist vääriv – ta kirjutas üle 200 koorilaulu, oli dirigendiks kõikidel üldlaulupidudel, tema Karl Ferdinand Karlsoni sõnadele loodud „Tuljak“ kõnetab igat eestlast tänapäevalgi. Miina Härma „Tuljakule“ lõi tantsusammud Anna Raudkats ning sellisena on see iga üldtantsupeo grand finale.

Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma.
Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma., AM_12853:145 F 11687:145, Eesti Ajaloomuuseum SA, http://www.muis.ee/museaalview/2039983

MHG õpilased Saksamaal

võõrkeeled avatar
  • Juba aastaid on mitmed sihtasutused ja fondid pakkunud tublidele Eesti koolide saksa keele õppijatele stipendiume osalemaks saksa keele täiendõppekoolitustel ja -laagrites Saksamaal. Infot sellest võimalustest on ka MHG saksa keele õpetajad jaganud enda õpilastele. Nii on taolist võimalust enda keeleoskuse lihvimiseks ja täiendamiseks keelekeskkonnas kasutanud ka varasematel aastatel mitmed meie kooli õpilased. Käesoleval aastal osutusid Dr Inez Lemberi stipendiumi saajateks MHG õpilased Karolin Ruumet (12.a, õp Heikki Veinimäe.), Rando Jaaksoo (11.c, õp Maigi Varusk) ja Hannes Ehin (11.c, õp Maigi Varusk). Rando osales kursusel Bremenis, Karolin ja Hannes täiendasid oma keeleoskust Freiburgis. Mainitud stipendiumi andis välja Goethe Instituut ning see kattis Saksamaal toimuva saksa keele intensiivkursuse kulud.
  • Rando Jaaksoo: “Olen saksa keele kursusega väga rahul. Õppetunnid olid väga meeldivad ja hästi arusaadavad. Mina õppisin tasemel B1.2. Saime käia Bremeni linnas ning avastada ekskursioonide käigus ka lähedalasuvaid Bremerhavenit ja Cuxhavenit. Käisime Bremeni muusikafestivalil “Breminale” ning palju sai mängitud võrkpalli. Imelise õpetaja, Aliciaga polnud tunnid kunagi igavad. Tundide käigus õppisime ka saksa kultuuri kohta, mis oli väga tore. Noored, kes koos minuga seal õppisid, olid kõik väga sõbralikud ja ma leidsin palju uusi sõpru välismaadest. Minu suvi Saksamaal oli väga meeldiv, sest sain oma saksa keele oskusi arendada selle keele ehtsas kultuurilises keskkonnas. Tutvusin paljude sõprade ja tuttavatega välismaalt, õppisin tundma saksa kultuuri ning mis kõige tähtsam, sain Saksamaale reisida. Kindlasti soovitan kõigile, kes vähegi on huvitatud!”
  • Karolin Ruumet: “Otsustasin kevadel kandideerida Dr Inez Lemberi stipendiumile, mida annab iga-aastaselt välja Tallinna Goethe instituut paarisajale Eesti noorele. Tänu sellele veetsin see suvi kolm nädalat Saksamaal Freiburgi linnas keelt õppimas. Tegu oli erakordse kogemusega: tutvusin uute inimestega, külastasin põnevaid paiku, muidugi ka õppisin ja harjutasin võõrkeelt. Soovitan otseloomulikult kõigil teistel tulevasel kevadel kandideerida, aga mitte ainult seepärast, et stipendium katab absoluutselt kõik kulud söögist ja majutusest vabaajategevusteni välja (kuigi see on muidugi suurepärane), vaid Saksamaale mineku ja seal keele praktiseerimise pärast. Tunnen end saksa keelt rääkides kordades kindlamana kui eales varem just seepärast, et pidin välismaal seda pea igapäevaselt kasutama. Võimalus harjutada võõrkeelt seda emakeelena rääkivate inimestega suhtlemisel on kuldaväärt.”

OLULISEMAD LINGID

2019 Miina Härma Gümnaasium