Miina Härma

Miina Härma (1864–1941) oli teerajaja. Ta oli esimene eesti soost naishelilooja, esimene naisorelikunstnik ja esimene naisdirigent, üks esimese sinimustvalge lipu õmblejatest. Ta õpetas maailma esimeses eestikeelses gümnaasiumis aastatel 1917–1929 ja valiti 1939. aastal esimese naisena Tartu Ülikooli audoktoriks. Ta on valitud 20. sajandi 100 Eesti suurkuju hulka.

Miina Härma muusikaline pärand on lugupidamist vääriv – ta kirjutas üle 200 koorilaulu, oli dirigendiks kõikidel üldlaulupidudel, tema Karl Ferdinand Karlsoni sõnadele loodud „Tuljak“ kõnetab igat eestlast tänapäevalgi. Miina Härma „Tuljakule“ lõi tantsusammud Anna Raudkats ning sellisena on see iga üldtantsupeo grand finale.

Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma.
Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma., AM_12853:145 F 11687:145, Eesti Ajaloomuuseum SA, http://www.muis.ee/museaalview/2039983

Õpetajatel oli töine vaheaeg

koolitaja koostöö õpetaja avatar

1. märtsil toimus Tartu Ülikooli Lahtise uste päev, kus õpetaja Maigi Varusk osales vilistlaste aruteluringis “Ülikooliõpingud ja edasine karjäär”. 2. märtsil toimunud koostööpäeval koolis valmistusime uue arengukava eesmärkide seadmiseks. 3. märtsil toimus meie majas Eesti Ajaloo- ja Ühiskonnaõpetajate Seltsi aastakoosolek ning ühtlasi ka ühiskonnaõpetuse olümpiaadi vabariiklik voor. Lisaks viisid Alla Vinitšenko ja Terje Hallik läbi töötoa erinevate õpioskuste arendamisest hindamise abil ja Ilmar Tammisto tutvustas oma töötoas seminaripõhist õpetamist gümnaasiumis.

Vasakult: Kari Kalk, EAÜS-i esinaine Maarja Tinn, Alla Vinitšenko, Urma Linnus, Ene Tannberg, Terje Hallik ja Ilmar Tammisto.

OLULISEMAD LINGID

2019 Miina Härma Gümnaasium