Miina Härma

Miina Härma (1864–1941) oli teerajaja. Ta oli esimene eesti soost naishelilooja, esimene naisorelikunstnik ja esimene naisdirigent, üks esimese sinimustvalge lipu õmblejatest. Ta õpetas maailma esimeses eestikeelses gümnaasiumis aastatel 1917–1929 ja valiti 1939. aastal esimese naisena Tartu Ülikooli audoktoriks. Ta on valitud 20. sajandi 100 Eesti suurkuju hulka.

Miina Härma muusikaline pärand on lugupidamist vääriv – ta kirjutas üle 200 koorilaulu, oli dirigendiks kõikidel üldlaulupidudel, tema Karl Ferdinand Karlsoni sõnadele loodud „Tuljak“ kõnetab igat eestlast tänapäevalgi. Miina Härma „Tuljakule“ lõi tantsusammud Anna Raudkats ning sellisena on see iga üldtantsupeo grand finale.

Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma.
Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma., AM_12853:145 F 11687:145, Eesti Ajaloomuuseum SA, http://www.muis.ee/museaalview/2039983

Põnevad külalised meedia kursuse tundides

külaline avatar

Selle aasta esimest sotsiaalsuuna 12. klasside õpilaste meediakursust ilmestasid külalised erinevatest meediavaldkondadest. Ajalehe Tartu Postimees fotograaf Kristjan Teedema rääkis noortele pressifotode pildistamisest ja nende eesmärgist. Tartu Jalgpallikool Tammeka treener ja ERRis jalgpallimänge kommenteeriv Marti Pähn avas spordireportaaži telgitaguseid. Ajalehe Eesti Päevaleht reporter Greete Palgi tutvustas ajakirjaniku-ametit ja utsitas noori uudiseid jälgima. Loovagentuuri Jopp Creative videograaf ja projektijuht Jan Henrik Pärnik selgitas aga oma ameti ja meediamaailma seoseid. Nii mõnedki õpilased nimetasid just külalistega tunde kursuse kõige põnevamateks. Suur tänu külalistele, et leidsite oma töö kõrvalt aega kooli tulla! Aitäh kursuse juhendajatele Marii Kangurile ja Madleen Vapperile korraldamise eest!

OLULISEMAD LINGID

2019 Miina Härma Gümnaasium