Miina Härma

Miina Härma (1864–1941) oli teerajaja. Ta oli esimene eesti soost naishelilooja, esimene naisorelikunstnik ja esimene naisdirigent, üks esimese sinimustvalge lipu õmblejatest. Ta õpetas maailma esimeses eestikeelses gümnaasiumis aastatel 1917–1929 ja valiti 1939. aastal esimese naisena Tartu Ülikooli audoktoriks. Ta on valitud 20. sajandi 100 Eesti suurkuju hulka.

Miina Härma muusikaline pärand on lugupidamist vääriv – ta kirjutas üle 200 koorilaulu, oli dirigendiks kõikidel üldlaulupidudel, tema Karl Ferdinand Karlsoni sõnadele loodud „Tuljak“ kõnetab igat eestlast tänapäevalgi. Miina Härma „Tuljakule“ lõi tantsusammud Anna Raudkats ning sellisena on see iga üldtantsupeo grand finale.

Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma.
Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma., AM_12853:145 F 11687:145, Eesti Ajaloomuuseum SA, http://www.muis.ee/museaalview/2039983

Praktikumi “Erinevad Eestid” väljasõit

õppekäik ühiskonnaained avatar

22. septembril toimus gümnasistide praktikumi „Erinevad Eestid“ raames väljasõit Setomaale, kus giidiks oli seto juurtega MHG vilistlane ja ERMi pedagoog Anti Lillak. Meeleoluka õppekäigu korraldasid ajalooõpetajad Alla Vinitšenko ja Kadi Küng. Õppereisi käigus saime tutvuda seto kalmistu eripära ja esivanemate austamise kommetega Saatse ja Podmotsa kalmistul. Käisime uudistamas olukorda Koidula piiripunktis ja tutvusime kindral Reegi majas kohalike maavarade ja piirkonna huvitava ajalooga. Igas peatuspunktis kasutasid meie võõrustajad suhtlemiseks seto keel. Õppisime selgeks uued sõnad tsässon, vabarnas ja tsäimaja. Tõelistele härmaketele omaselt sai laul üles võetud lausa kahel korral – Seto Talumuuseumis Maret Vabarna juhendamisel ja hiljem Seto Ateljee-Galeriis Kauksi Ülle ja Evar Riitsaare muheda pillimängu saatel.

OLULISEMAD LINGID

2019 Miina Härma Gümnaasium