Miina Härma

Miina Härma (1864–1941) oli teerajaja. Ta oli esimene eesti soost naishelilooja, esimene naisorelikunstnik ja esimene naisdirigent, üks esimese sinimustvalge lipu õmblejatest. Ta õpetas maailma esimeses eestikeelses gümnaasiumis aastatel 1917–1929 ja valiti 1939. aastal esimese naisena Tartu Ülikooli audoktoriks. Ta on valitud 20. sajandi 100 Eesti suurkuju hulka.

Miina Härma muusikaline pärand on lugupidamist vääriv – ta kirjutas üle 200 koorilaulu, oli dirigendiks kõikidel üldlaulupidudel, tema Karl Ferdinand Karlsoni sõnadele loodud „Tuljak“ kõnetab igat eestlast tänapäevalgi. Miina Härma „Tuljakule“ lõi tantsusammud Anna Raudkats ning sellisena on see iga üldtantsupeo grand finale.

Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma.
Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma., AM_12853:145 F 11687:145, Eesti Ajaloomuuseum SA, http://www.muis.ee/museaalview/2039983

Reet Noorlaid 80

õpetaja sündmus avatar

13. veebruaril tähistas meie inglise keele õpetaja Reet Noorlaid 80. sünnipäeva. Ta on üks Miina Härma Gümnaasiumi legendaarsetest inglise keele õpetajatest, kes on ikka olnud valmis kastetama kaasaegseid õppemeetodeid ja töötama välja uusi valikkursusi, ta on arendanud meie koolis inglise keele õpet. Reet on oluliselt panustanud inglise keele õpetamise sisulisele arendamisele ka üleriigiliselt.

Õpetaja Noorlaid asus meie kooli tööle pärast Tartu Ülikooli lõpetamist 1967. aastal ja andis tunde veel mullugi, kui vajasime asendusõpetajat. Reet Noorlaid on aktiivne, energiline, elurõõmus ja abivalmis kolleeg. Imetlusväärne on olnud tema fanatism ja jäägitu pühendumus koolitööga seotud eesmärkidele ja tegevustele.

Kogu tema õpetajakarjäär on seotud meie kooliga. Õpetaja Noorlaid on õpetanud inglise keelt, inglise ajakirjanduskeelt, inglise ärikeelt ja akadeemilist inglise keelt, ta on organiseerinud koostöös ülikooli õppejõududega kirjaliku ja sünkroontõlke kursusi, juhendanud õpilasi õpilasvõistlusteks valmistumisel. Õpetaja Noorlaid on oma rikkalikku kogemustepagasit jaganud ülikooli õpetajakoolituse tudengitele. Ta on osalenud Inglise Keele Õpetajate Seltsi töös, osalenud inglise keele riigieksamite komisjonis hindajana. Noored kolleegid on alati saanud õpetaja Noorlaidilt kasulikke näpunäiteid ning julgustust proovida ja katsetada uusi materjale ja metoodikaid.

2011. aasta Vabariigi Presidendi Hariduspreemia laureaat Reet Noorlaid ja president Toomas Hendrik Ilves
Reet Noorlaid ja tema õpilane, president Alar Karis MHG 115. aastapäeva aktusel Vanemuise kontserdimajas

OLULISEMAD LINGID

2019 Miina Härma Gümnaasium