Miina Härma

Miina Härma (1864–1941) oli teerajaja. Ta oli esimene eesti soost naishelilooja, esimene naisorelikunstnik ja esimene naisdirigent, üks esimese sinimustvalge lipu õmblejatest. Ta õpetas maailma esimeses eestikeelses gümnaasiumis aastatel 1917–1929 ja valiti 1939. aastal esimese naisena Tartu Ülikooli audoktoriks. Ta on valitud 20. sajandi 100 Eesti suurkuju hulka.

Miina Härma muusikaline pärand on lugupidamist vääriv – ta kirjutas üle 200 koorilaulu, oli dirigendiks kõikidel üldlaulupidudel, tema Karl Ferdinand Karlsoni sõnadele loodud „Tuljak“ kõnetab igat eestlast tänapäevalgi. Miina Härma „Tuljakule“ lõi tantsusammud Anna Raudkats ning sellisena on see iga üldtantsupeo grand finale.

Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma.
Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma., AM_12853:145 F 11687:145, Eesti Ajaloomuuseum SA, http://www.muis.ee/museaalview/2039983

Segakoori ja neidudekoori liikmed käisid Estonias “Võluflööti” vaatamas

muusika sündmus avatar

9. detsembril sõitsid 41 segakoori ja neidudekoori lauljat Tallinnasse vaatama ja kuulama Mozarti ooperit “Võluflööt”. Teel Tallinnasse viis koori üks dirigentidest Kadri Leppoja läbi lühikese muusikajaloo tunni, tutvustades õpilastele Mozarti loomingut ning rääkides lähemalt ooperi “Võluflööt” saamisloost. Enne etendust osalesid õpilased teatris ekskursioonil, kus sai näha lavataguseid ruume, dekoratsioonide töökodasid, kostüümiladu ja näitlejate garderoobe. Lavastaja Vilppu Kiljunen kirjutab etenduse kohta: “Võluflööt” on täis lootust, mis tahab uskuda ja usubki inimeses peituvasse potentsiaali. See on minu jaoks ka teose juhtmotiiv ja kandev idee − lootus ja usk inimesesse. Tänases maailmas on kunsti olulisem ülesanne luua uus ja parem maailm või vähemalt anda teada uue ja parema võimalikkusest.” 1791. aastal Viinis esietendunud enammängitud saksakeelset ooperit on mitmesaja aasta jooksul lavastatud lugematu arv kordi. Selle loo sõnum kõnetab inimesi jätkuvalt. Aitäh Kadri Leppoja ja Markus Leppoja, et meie õpilastele selle huvitava õppekäigu korraldasite!

OLULISEMAD LINGID

2019 Miina Härma Gümnaasium