Miina Härma

Miina Härma (1864–1941) oli teerajaja. Ta oli esimene eesti soost naishelilooja, esimene naisorelikunstnik ja esimene naisdirigent, üks esimese sinimustvalge lipu õmblejatest. Ta õpetas maailma esimeses eestikeelses gümnaasiumis aastatel 1917–1929 ja valiti 1939. aastal esimese naisena Tartu Ülikooli audoktoriks. Ta on valitud 20. sajandi 100 Eesti suurkuju hulka.

Miina Härma muusikaline pärand on lugupidamist vääriv – ta kirjutas üle 200 koorilaulu, oli dirigendiks kõikidel üldlaulupidudel, tema Karl Ferdinand Karlsoni sõnadele loodud „Tuljak“ kõnetab igat eestlast tänapäevalgi. Miina Härma „Tuljakule“ lõi tantsusammud Anna Raudkats ning sellisena on see iga üldtantsupeo grand finale.

Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma.
Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma., AM_12853:145 F 11687:145, Eesti Ajaloomuuseum SA, http://www.muis.ee/museaalview/2039983

Tartu rahu 104. aastapäev

sündmus avatar

2. veebruaril toimus Jaan Poska Gümnaasiumi juures traditsiooniline Tartu gümnaasiumite kõnekoosolek, millega tähistati Tartu rahu 104. aastapäeva. Tartu gümnaasiumite õpilased esitasid koos laulu “Isamaa ilu hoieldes”, meie koolist laulsid Riin Värton (11.b), Marian Pärn (11.c) ja Koit Helger Panksepp (11.b).

Laulu vahele sai kuulda ka tuntud tartlaste tsitaate ning meie õpilane Koit Helger Panksepp esitas Jaan Tõnissoni Tartu rahu kümnenda aastapäeva puhul Postimehes ilmunud kirjutise: „Et Tartu rahu tähtsust õieti mõista, tarvitseb meie inimestel ainult enestele ette kujutada, mis oleks saanud meie rahvast, meie riigist, meist kõikidest, kui ei oleks korda läinud Tartus rahulepingule üldse alla kirjutada? Isegi seda on raske mõtelda, mis oleks saanud siis, kui rahulepinguga oleks viivitatud veel mõni kuugi?”

Jaan Poska bareljeefi kõrval lipuvalves olid Uku Karl Kass (11.a) ja Otto Karl Kuuseok (11.a). Kooli esindajatena olid kohal huvijuht Liis Somelar ja õpilased Margaret Roost (11.b), Mia-Chanel Susi (11.c) ja Hanna-Mirjam Roots (11.a) Kõnedega esinesid veel haridus- ja teadusminister Kristina Kallas ja Tartu linnapea Urmas Klaas. Sündmust korraldas seekord Tartu Annelinna Gümnaasium. 

OLULISEMAD LINGID

2019 Miina Härma Gümnaasium