Miina Härma

Miina Härma (1864–1941) oli teerajaja. Ta oli esimene eesti soost naishelilooja, esimene naisorelikunstnik ja esimene naisdirigent, üks esimese sinimustvalge lipu õmblejatest. Ta õpetas maailma esimeses eestikeelses gümnaasiumis aastatel 1917–1929 ja valiti 1939. aastal esimese naisena Tartu Ülikooli audoktoriks. Ta on valitud 20. sajandi 100 Eesti suurkuju hulka.

Miina Härma muusikaline pärand on lugupidamist vääriv – ta kirjutas üle 200 koorilaulu, oli dirigendiks kõikidel üldlaulupidudel, tema Karl Ferdinand Karlsoni sõnadele loodud „Tuljak“ kõnetab igat eestlast tänapäevalgi. Miina Härma „Tuljakule“ lõi tantsusammud Anna Raudkats ning sellisena on see iga üldtantsupeo grand finale.

Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma.
Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma., AM_12853:145 F 11687:145, Eesti Ajaloomuuseum SA, http://www.muis.ee/museaalview/2039983

Urma Linnus ja Tuule Pihlap Tähtvere Õunaõuepäeval

avatar

Ajalooõpetaja Urma Linnus ja 11.b õpilane Tuule Pihlap astusid 20. septembril Tähtvere Õunaõuepäeval üles Miina Härma rollis. Ikka selleks, et koguda toetust meie kaasava eelarve ideele.

Tekst: Urma Linnus, laul: Tuule Pihlap

Tere!

Meie tulime liftiga ja meie nägu kõlab – miinalikult.

Minu kaasteelised olid Oskar Kallas, Jaan Tõnisson ja Peeter Põld. Me tuleme aegade hämarusest ja tahame taas kokku kutsuda Tähtvere valla ja kasvõi Maarja kihelkonna, sest me ei saa mitte vaiki olla – Tõnissoni räämas heinamaa pärast. 1906. aastal asutasime me kooli eesti naistele ja nüüd on Tähtvere kogukonnale vaja seiklus- ja spordiplatsi, mis algab värvilise Tuljaku turnimisrajaga pisipõnnidele, jätkub Oskar Kallase kaldapoomiga kõurikutele ja viib mööda käänulist Tõnissoni eluteerada seiklustele.

Peeter Põllu hariduspõllust võrsub jalkapõld tulevastele Tähtvere valla spordikuulsustele, kelle eeskujudeks on Juhan Mettis, Mart Siliksaar, Oksana Kullam, Priit Pullerits, Rasmus Mägi, Madis Ligi, Jaan Sokk jt.

Ja Anna Haava lehtlast hüüab tema vaim:

Eest ära, rahavanker veereb!

Eest ära – muidu alla jääd!

Või tule kaasa! Tõmba! Lükka! –

või juhi, kui sul võimsad käed!

Tee ära!”

hüüab kaasav eelarve.

Siis saab terve Tähtvere kogukond laulda:

Mu spordiplats armas

Kus mänginud ma

Sind armastan ma järjest

Ja kiidan lauluga

OLULISEMAD LINGID

2019 Miina Härma Gümnaasium