Miina Härma

Miina Härma (1864–1941) oli teerajaja. Ta oli esimene eesti soost naishelilooja, esimene naisorelikunstnik ja esimene naisdirigent, üks esimese sinimustvalge lipu õmblejatest. Ta õpetas maailma esimeses eestikeelses gümnaasiumis aastatel 1917–1929 ja valiti 1939. aastal esimese naisena Tartu Ülikooli audoktoriks. Ta on valitud 20. sajandi 100 Eesti suurkuju hulka.

Miina Härma muusikaline pärand on lugupidamist vääriv – ta kirjutas üle 200 koorilaulu, oli dirigendiks kõikidel üldlaulupidudel, tema Karl Ferdinand Karlsoni sõnadele loodud „Tuljak“ kõnetab igat eestlast tänapäevalgi. Miina Härma „Tuljakule“ lõi tantsusammud Anna Raudkats ning sellisena on see iga üldtantsupeo grand finale.

Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma.
Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma., AM_12853:145 F 11687:145, Eesti Ajaloomuuseum SA, http://www.muis.ee/museaalview/2039983

Väitlusuudiseid

saavutus väitlus avatar

Eelmisel nädalavahetusel toimus Tartu Hansa koolis Keskkoolide Eesti meistrivõistluste esimene etapp, mille võitis tiim, kuhu kuulus ka Mia Karolina Altküla (12.a). Tubli tulemuse saavutas ka tiim, mille koosseisu kuulusid Lisanna Tõnne (12DP), Simone Nairis (12DP) ja Brita Jõgiaas (12.b), kes jõudsid veerandfinaali. Kõnelejate individuaalarvestuses jäi 8. kohta jagama Lisanna Tõnne (12DP). Algajate arvestuses saavutas esimese koha samuti Härma tiim, kus väitlesid Eliisabet Jürimäe (10.c), Norah Elisabeth Ratas (11.c) ja Marjana Kreek (12DP). Norah Elisabeth Ratas tunnistati ka parimaks algajaks kõnelejaks. Turniiri käigus väideldi teemal „Valeinfot levitavaid isikuid peaks karistama“, mis õpetas osalejatele nii valeinfo mõju kui karistusõiguslike printsiipide kohta. Kokku osales võistlusel 86 tiimi ja üle 250 väitleja. Härmast oli samuti seekord rekordarv osalejaid – 8 tiimi!

17. novembril toimus Eesti Panga, Finantsinspektsiooni ja Eesti Väitlusseltsi poolt korraldatud väitlusüritus, kus nelja gümnaasiumi noored väitlesid Eesti Panga muuseumis teemadel „Hinnatõus toob rohkem kasu kui kahju“ ja „Kas inimesed on Eestis finantsteenuseid kasutades hästi kaitstud?“.Üritusel esindasid meie kooli Mia Karolina Altküla (12.a), Lisanna Tõnne (12DP) ja Simone Nairis (12DP), kes väitlesid Tallinna Inglise Kolledži õpilaste vastu.

9.–10. detsembril toimus Riias SSE Riga väitlusturniir BP formaadis. Härmat esindasid seal Mia Karolina Altküla (12.a) ja meie kooli väitlusklubi juhendaja Andreas Põšnograjev, kes jõudsid ka finaali. Individuaalarvestuses saavutas Mia 8. ja Andreas 6. koha.

Ülevaate väitlusvõistlustest kirjutas Lisanna Tõnne.

Vasakult kolmas: Mia Karolina Altküla.

OLULISEMAD LINGID

2019 Miina Härma Gümnaasium