Miina Härma

Miina Härma (1864–1941) oli teerajaja. Ta oli esimene eesti soost naishelilooja, esimene naisorelikunstnik ja esimene naisdirigent, üks esimese sinimustvalge lipu õmblejatest. Ta õpetas maailma esimeses eestikeelses gümnaasiumis aastatel 1917–1929 ja valiti 1939. aastal esimese naisena Tartu Ülikooli audoktoriks. Ta on valitud 20. sajandi 100 Eesti suurkuju hulka.

Miina Härma muusikaline pärand on lugupidamist vääriv – ta kirjutas üle 200 koorilaulu, oli dirigendiks kõikidel üldlaulupidudel, tema Karl Ferdinand Karlsoni sõnadele loodud „Tuljak“ kõnetab igat eestlast tänapäevalgi. Miina Härma „Tuljakule“ lõi tantsusammud Anna Raudkats ning sellisena on see iga üldtantsupeo grand finale.

Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma.
Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma., AM_12853:145 F 11687:145, Eesti Ajaloomuuseum SA, http://www.muis.ee/museaalview/2039983

Ventspils IT Challenge

saavutus avatar

10.b klassi õpilased Henrik Ibrus, Ralf Jürgenson ja Andri Türkson osalesid koos õpetaja Kristi Kreutzbergiga 7.−9. detsembril Ventspils IT väljakutse finaalis. Eelvõistlusel oli vanima vanusegrupi ülesandeks leida lahendus, kuidas parandada õpilaste motivatsiooni, näiteks motiveerida paremini õppima, aktiivselt spordiga tegelema, tervislikumalt toituma jne. Meie võistkond Sepik valmistas motiveerimiseks toote Flowbox. Vaata videost, kuidas toimus uurimistöö läbiviimine, toote valmistamine ja selle lahenduse vajalikkuse tõestamine. Finaalis oli ülesandeks mõelda välja, milline võiks olla Ventspilsis asuva teaduskeskuse Vizium meene, seejuures tuli läbida toote valmistamise erinevad etapid. Lisaks võistlemisele oli mitmepäevases programmis ka ekskursioonid ettevõtetesse ning meelelahutuslikud tegevused. Võistlus oli meile väga edukas, tõime koju 3. koha!

OLULISEMAD LINGID

2019 Miina Härma Gümnaasium