Miina Härma

Miina Härma (1864–1941) oli teerajaja. Ta oli esimene eesti soost naishelilooja, esimene naisorelikunstnik ja esimene naisdirigent, üks esimese sinimustvalge lipu õmblejatest. Ta õpetas maailma esimeses eestikeelses gümnaasiumis aastatel 1917–1929 ja valiti 1939. aastal esimese naisena Tartu Ülikooli audoktoriks. Ta on valitud 20. sajandi 100 Eesti suurkuju hulka.

Miina Härma muusikaline pärand on lugupidamist vääriv – ta kirjutas üle 200 koorilaulu, oli dirigendiks kõikidel üldlaulupidudel, tema Karl Ferdinand Karlsoni sõnadele loodud „Tuljak“ kõnetab igat eestlast tänapäevalgi. Miina Härma „Tuljakule“ lõi tantsusammud Anna Raudkats ning sellisena on see iga üldtantsupeo grand finale.

Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma.
Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma., AM_12853:145 F 11687:145, Eesti Ajaloomuuseum SA, http://www.muis.ee/museaalview/2039983

Vilistlane Andra Siibak meediatunnis

sündmus vilistlane avatar

Vilistlaste veebruari raames külastas 12. klassi meediatundi Tartu Ülikooli ühiskonnateaduste instituudi meediauuringute professor Andra Siibak. Siibak tutvustas erinevaid olulisi mõisteid, nagu näiteks meediastunud ühiskond ja platvormiühiskond, ning erinevate algoritmide toimimise mehhanisme. Siibak lisas, et platvormiühiskonda juhib suur viisik: Google, Apple, Facebook, Amazon ning Windows. Juttu tuli ka sotsiaalmeedia paastust, meedia neljast lainest ning filtrimullist, mis tähendab, et algoritmid tekitavad olukorra, mil näeme oma sotsiaalmeedia uudisvoos tihti ainult neid inimesi, kelle tegevusele me kõige rohkem reageerime. See omakorda tähendab, et mida aeg edasi, seda vähem näeme uudisvoos teisi inimesi ja arvamusi. Et filtrimullist välja saada, tuleb avada neid uudiseid, mida me tavaliselt ei avaks ning reageerida teistsugustele postitustele, et tulevikus näha mitmekülgsemaid postitusi. Siibak rääkis veel interneti ajaloost ja kuidas loodeti, et see teeb maailma demokraatlikumaks ja võrdsemaks, kuna kõigil tekkis võimalus oma arvamust avaldada, aga miks see päriselt nii läinud ei ole, ning meedia rollist tulevikus, näiteks kiipide rollist tulevastel aastatel. (Autorid Rasmus Haimi ja Robin Haimi)

OLULISEMAD LINGID

2019 Miina Härma Gümnaasium