Miina Härma

Miina Härma (1864–1941) oli teerajaja. Ta oli esimene eesti soost naishelilooja, esimene naisorelikunstnik ja esimene naisdirigent, üks esimese sinimustvalge lipu õmblejatest. Ta õpetas maailma esimeses eestikeelses gümnaasiumis aastatel 1917–1929 ja valiti 1939. aastal esimese naisena Tartu Ülikooli audoktoriks. Ta on valitud 20. sajandi 100 Eesti suurkuju hulka.

Miina Härma muusikaline pärand on lugupidamist vääriv – ta kirjutas üle 200 koorilaulu, oli dirigendiks kõikidel üldlaulupidudel, tema Karl Ferdinand Karlsoni sõnadele loodud „Tuljak“ kõnetab igat eestlast tänapäevalgi. Miina Härma „Tuljakule“ lõi tantsusammud Anna Raudkats ning sellisena on see iga üldtantsupeo grand finale.

Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma.
Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma., AM_12853:145 F 11687:145, Eesti Ajaloomuuseum SA, http://www.muis.ee/museaalview/2039983

Vilistlased Krister Paris ja Liina Altroff moodulaine “Elu infoühiskonnas” tunnis

moodulaine vilistlane avatar

Neljanda perioodi lõpus, 3. aprillil külastasid moodulaine “Elu infoühiskonnas” tundi vilistlased Krister Paris ja Liina Altroff. Õpilastele rääkisid nad sõnavabadusest ja selle tähtsusest demokraatlikus ühiskonnas, lisaks kodanike võimalikest protestivormidest ja tegelikult ka laiemalt inimeseks olemisest ja inimliku suhtlemise tähtsusest. Õpilased said tunnis välja pakkuda teemasid, mis koolielus küsimusi või meelehärmi tekitavad ja külalised vedasid arutelu selle üle, kuidas ise, kui kohe mitte päris muuta, siis vähemalt nügida olukorda selles suunas, mis maailma paremaks võiks muuta. Külalised pälvisid tunni lõpus õpilastelt sooja ja spontaanse aplausi.
Ajakirjanikuna nii Moskvas kui Prahas töötanud ja nüüd Tallinnas Delfi toimetuses kanda kinnitanud Parisel on kooli lõpetamisest möödas kolmkümmend aastat, Harjumaal Jüri gümnaasiumi juhtival Altroffil aasta vähem. Nad meenutasid, et kui alustasid kooliteed Nõukogude Eestis, siis lõpetasid juba vabas Eestis ja gümnaasiumiaastatest Miina Härma gümnaasiumis on neil meeles just esimesed õppimised ja taipamised endast kui sõnavabadusega kodanikest. Ka sõpradeks ja mõttekaaslasteks said nad just keskkooli ajal ja on seda siiani. Mõlemat seovad kooliga ka sidemed läbi põlvkondade – juba Parise vanaema õppis toonases tütarlastekoolis ja Altroffi vanaema Valda Laar töötas siin pikka aega õpetajana. Marii Kangur, moodulaine õpetaja

OLULISEMAD LINGID

2019 Miina Härma Gümnaasium