Miina Härma

Miina Härma (1864–1941) oli teerajaja. Ta oli esimene eesti soost naishelilooja, esimene naisorelikunstnik ja esimene naisdirigent, üks esimese sinimustvalge lipu õmblejatest. Ta õpetas maailma esimeses eestikeelses gümnaasiumis aastatel 1917–1929 ja valiti 1939. aastal esimese naisena Tartu Ülikooli audoktoriks. Ta on valitud 20. sajandi 100 Eesti suurkuju hulka.

Miina Härma muusikaline pärand on lugupidamist vääriv – ta kirjutas üle 200 koorilaulu, oli dirigendiks kõikidel üldlaulupidudel, tema Karl Ferdinand Karlsoni sõnadele loodud „Tuljak“ kõnetab igat eestlast tänapäevalgi. Miina Härma „Tuljakule“ lõi tantsusammud Anna Raudkats ning sellisena on see iga üldtantsupeo grand finale.

Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma.
Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma., AM_12853:145 F 11687:145, Eesti Ajaloomuuseum SA, http://www.muis.ee/museaalview/2039983

XIII noorte laulu- ja tantsupeo viies Terepäev

avatar

Esmaspäeval, 13. septembril kell 17.00  toimub Tartu Miina Härma Gümnaasiumis XIII noorte laulu- ja tantsupeo viies Terepäev.

Kohtumisel Tartu- ja Jõgevamaa kollektiivijuhtidega tutvustavad laulupeo kunstiline juht Pärt Uusberg, tantsupeo pealavastaja Agne Kurrikoff-Hermann, rahvamuusikapeo üldjuht Juhan Uppin ning Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutuse juhataja Margus Toomla oma meeskonnaga XIII noorte laulu- ja tantsupeo kunstilisi lähteideid, väärtusi ning teekonda noortepeoni. Möödunud esmaspäeval, 6. septembril sai alguse registreerimine XIII noorte laulu- ja tantsupeole ning esitleti noortepeo nime „Püha on maa“ ja peakunstnik Mart Andersoni poolt loodud uut visuaalset identiteeti.

Üle-eestilised terepäevad algasid 6. septembril Raplas ning liiguvad nüüd kolme järgneva nädala jooksul läbi maakondade, jõudes tagasi Tallinnasse 22. septembriks. Lisaks toimub 24. septembril ka e-Terepäev Zoomis.

Lähem info registreerumise, Terepäevade ja samuti XIII noortepeo visuaalse identiteedi kohta kohta on leitav veebilehelt aadressiga laulupidu.ee.

XIII noorte laulu- ja tantsupidu „Püha on maa“ ning tantsupeo etendus nimega „Sillad“ toimub 30. juunist kuni 2. juulini 2023 Tallinnas.  XIII noorte laulupeo kunstiline juht on Pärt Uusberg, tantsupeo pealavastaja on Agne Kurrikoff-Herman ning rahvamuusikapeo üldjuht on Juhan Uppin. XIII noorte laulu- ja tantsupeo visuaalse identiteedi autor on Mart Anderson.

OLULISEMAD LINGID

2019 Miina Härma Gümnaasium