Miina Härma

Miina Härma (1864–1941) oli teerajaja. Ta oli esimene eesti soost naishelilooja, esimene naisorelikunstnik ja esimene naisdirigent, üks esimese sinimustvalge lipu õmblejatest. Ta õpetas maailma esimeses eestikeelses gümnaasiumis aastatel 1917–1929 ja valiti 1939. aastal esimese naisena Tartu Ülikooli audoktoriks. Ta on valitud 20. sajandi 100 Eesti suurkuju hulka.

Miina Härma muusikaline pärand on lugupidamist vääriv – ta kirjutas üle 200 koorilaulu, oli dirigendiks kõikidel üldlaulupidudel, tema Karl Ferdinand Karlsoni sõnadele loodud „Tuljak“ kõnetab igat eestlast tänapäevalgi. Miina Härma „Tuljakule“ lõi tantsusammud Anna Raudkats ning sellisena on see iga üldtantsupeo grand finale.

Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma.
Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma., AM_12853:145 F 11687:145, Eesti Ajaloomuuseum SA, http://www.muis.ee/museaalview/2039983

Karl Johan Krasilnikovi essee “Eesti Kirikus”

avatar

11.b õpilane Karl Johan Krasilnikov kirjutab Eesti Kirikus sellest, millist kirikut nõuab tulevikuühiskond.

“Tehnoloogia on religioosseid harjumusi ja traditsioone drastiliselt muutnud. Pühad tekstid ja palved on avaldatud eri keeltes internetis. See on andnud inimestele kerge viisi uurida usundeid ja neis osaline olla, sest kogu vajalik materjal on kergesti leitav. Inimesed saavad pühakirju ise lugeda ning neist aru saada. Tihtipeale ei pea enam oma kodust lahkuma, et jumalateenistusel ja erinevatel religiooniga seotud üritustel osaleda. Vahet ei ole, mismoodi inimene Jumalat järgib, Jumal jääb alati Jumalaks. Inimeste põhiväärtused ja mõtted jäävad samaks ning neid lihtsalt väljendatakse vabamalt.”

OLULISEMAD LINGID

2019 Miina Härma Gümnaasium