Miina Härma

Miina Härma (1864–1941) oli teerajaja. Ta oli esimene eesti soost naishelilooja, esimene naisorelikunstnik ja esimene naisdirigent, üks esimese sinimustvalge lipu õmblejatest. Ta õpetas maailma esimeses eestikeelses gümnaasiumis aastatel 1917–1929 ja valiti 1939. aastal esimese naisena Tartu Ülikooli audoktoriks. Ta on valitud 20. sajandi 100 Eesti suurkuju hulka.

Miina Härma muusikaline pärand on lugupidamist vääriv – ta kirjutas üle 200 koorilaulu, oli dirigendiks kõikidel üldlaulupidudel, tema Karl Ferdinand Karlsoni sõnadele loodud „Tuljak“ kõnetab igat eestlast tänapäevalgi. Miina Härma „Tuljakule“ lõi tantsusammud Anna Raudkats ning sellisena on see iga üldtantsupeo grand finale.

Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma.
Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma., AM_12853:145 F 11687:145, Eesti Ajaloomuuseum SA, http://www.muis.ee/museaalview/2039983

Õppereis CERN-i

loodusained õppereis avatar

Novembri eelviimane nädal viis 18 teadushuvilist Miina Härma õpilast õppereisile Genfi Euroopa Tuumauuringute Organisatsiooni, CERNi.

Reisi avapauguna külastasid õpilased Genfis asuvat ÜRO Eesti saatkonda, kus neile rääkisid suursaadik Riia Salsa-Audiffren ja saatkonna sekretär Kaisa Mitt-Alvarez oma igapäevategemistest ÜROs ning teekonnast poliitikasse.

Reis aga kulmineerus siiski CERNis. Külastuse alguses ehitasid õpilased pilvekambreid, mis võimaldasid neil jälgida alfaosakeste, müüonite ja paljude muude osakeste teekonda radioaktiivse lagunemise tagajärjena. Õpilastele räägiti pikalt ja põhjalikult Suurest Hadronite Põrgutist (LHCst), mille abil toimub põhiline uurimistöö CERNis. Tegemist on osakestekiirendiga, mis asub 100 meetri sügavusel ja mille läbimõõt on ligikaudu 27 kilomeetrit. Selleks, et jõuda LHC kiirendisse peavad kiirendatavad prootonid läbima enne mitu kiirendamise etappi, mida viiakse läbi ühes lineaarses ja kolmes LHCst väiksema raadiusega kiirendis vahelduvate elektromagnetväljade abil. Kui osakesed on saavutanud üle 99% valguskiirusest, siis neil lastakse omavahel kokku põrgata, et uued osakesi saaksid tekkida vallandunud energiast. Kokkupõrkeid jälgivad neli erinevate ülesannetega detektorit, mis asetsevad LHC kiirendil. Õpilastel oli eksklusiivne võimalus näha terve selle süsteemi kontrollruumi. Neid viidi ka b kvarki uuriva detektori kontrollruumidesse, kus õpilastele räägiti sellest, milliseid võimalusi annab teadlastele b kvargi uurimine ja milline näeb välja selleks ehitatud detektor.

Lisaks CERNi külastamisele oli õpilastel võimalik tutvuda ka Genfi linna ja selle mitmete muuseumidega. Iga Šveitsi külastuse lahutamatu osa on ka piirkonna imelise looduse nautimine – õpilased käisid Saleve ja Jura mägedes matkamas. Õppereisi korraldasid füüsikaõpetajad Riina Murulaid ja Leo Siiman. Kokkuvõtte reisist kirjutas 12DP õpilane Triin Punab.

OLULISEMAD LINGID

2019 Miina Härma Gümnaasium