Miina Härma

Miina Härma (1864–1941) oli teerajaja. Ta oli esimene eesti soost naishelilooja, esimene naisorelikunstnik ja esimene naisdirigent, üks esimese sinimustvalge lipu õmblejatest. Ta õpetas maailma esimeses eestikeelses gümnaasiumis aastatel 1917–1929 ja valiti 1939. aastal esimese naisena Tartu Ülikooli audoktoriks. Ta on valitud 20. sajandi 100 Eesti suurkuju hulka.

Miina Härma muusikaline pärand on lugupidamist vääriv – ta kirjutas üle 200 koorilaulu, oli dirigendiks kõikidel üldlaulupidudel, tema Karl Ferdinand Karlsoni sõnadele loodud „Tuljak“ kõnetab igat eestlast tänapäevalgi. Miina Härma „Tuljakule“ lõi tantsusammud Anna Raudkats ning sellisena on see iga üldtantsupeo grand finale.

Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma.
Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma., AM_12853:145 F 11687:145, Eesti Ajaloomuuseum SA, http://www.muis.ee/museaalview/2039983

Ajalooõpetaja Kari Kalk käis Brüsselis õppereisil

õpetaja õppereis avatar

Kari Kalk kirjutab: “13.–15. septembrini õnnestus osa võtta Euroopa Komisjoni ajaloo- ja ühiskonnaõpetuse õpetajatele suunatud õppereisist Brüsselisse. Programm oli tihe, kuid väga hariv. Avanes võimalus saada lähemalt teada Euroopa välispoliitika telgitagustest, mida valgustas Eesti suursaadik Euroopa Liidu juures Aivo Orav ning ka Euroopa Välisteenistuse nägemust Hiina mõjutustegevusest. Pedagoogilisest perspektiivist oli värskendav kuulda õppetööst Euroopa Koolis ning kuulda, kuidas läheb meie endisel matemaatikaõpetajal Kristi Kreutzbergil. Ei saanud mööda ka Euroopa Ajaloo Maja külastusest – muuseum, mille näitused koosnevad liikmesriikide muuseumite varadest. Loomulikult sai ka palju tähelepanu pööratud Euroopa Komisjoni tööle ning mõttevahetustele kolleegide vahel.”

OLULISEMAD LINGID

2019 Miina Härma Gümnaasium