Miina Härma

Miina Härma (1864–1941) oli teerajaja. Ta oli esimene eesti soost naishelilooja, esimene naisorelikunstnik ja esimene naisdirigent, üks esimese sinimustvalge lipu õmblejatest. Ta õpetas maailma esimeses eestikeelses gümnaasiumis aastatel 1917–1929 ja valiti 1939. aastal esimese naisena Tartu Ülikooli audoktoriks. Ta on valitud 20. sajandi 100 Eesti suurkuju hulka.

Miina Härma muusikaline pärand on lugupidamist vääriv – ta kirjutas üle 200 koorilaulu, oli dirigendiks kõikidel üldlaulupidudel, tema Karl Ferdinand Karlsoni sõnadele loodud „Tuljak“ kõnetab igat eestlast tänapäevalgi. Miina Härma „Tuljakule“ lõi tantsusammud Anna Raudkats ning sellisena on see iga üldtantsupeo grand finale.

Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma.
Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma., AM_12853:145 F 11687:145, Eesti Ajaloomuuseum SA, http://www.muis.ee/museaalview/2039983

Härmakad tervitasid Rootsi kuningapaari

sündmus avatar

4. mail külastasid riigivisiidi raames Tartut Rootsi kuningas Carl XVI Gustaf ja kuninganna Silvia. Märkimaks ära seda sündmust, koostas rootsi keele õpetaja Heikki Veinimäe koolimaja fuajee infoteleri jaoks slaidiprogrammi, mis tutvustas sel päeval kogu kooliperele kõrgete külaliste senist elukäiku nii pildis kui sõnas.

Kuningapaari käisid tervitamas nii MHG 10. ja 11. klassi rootsi keele rühmade õpilased kui ka 5. klasside lapsed, kes olid just ajalootundide raames õppinud “vana head Rootsi aega”. Kell 11.25 jõudsidki nii Rootsi kuningapaar kui ka Eesti president abikaasaga Raekoja platsile. Pärast linnapea vastuvõtutseremooniat suundusid külalised ülikooli peahoone aulasse. MHG õpilased suundusid aga samal ajal Gustaf II Adolfi kuju juurde peahoone taga, kuhu pidid kavakohaselt paarikümne minuti pärast tulema ka külalised. Seejärel elatigi kaasa kuningapaari saabumisele ausamba juurde. Pärast külaliste lahkumist kooli tagasi pöörduvad õpilased said kaasa meeldivad mälestused toimunud sündmusest ja Raekojaplatsil väljajagatud Rootsi lipud.        

OLULISEMAD LINGID

2019 Miina Härma Gümnaasium