Miina Härma

Miina Härma (1864–1941) oli teerajaja. Ta oli esimene eesti soost naishelilooja, esimene naisorelikunstnik ja esimene naisdirigent, üks esimese sinimustvalge lipu õmblejatest. Ta õpetas maailma esimeses eestikeelses gümnaasiumis aastatel 1917–1929 ja valiti 1939. aastal esimese naisena Tartu Ülikooli audoktoriks. Ta on valitud 20. sajandi 100 Eesti suurkuju hulka.

Miina Härma muusikaline pärand on lugupidamist vääriv – ta kirjutas üle 200 koorilaulu, oli dirigendiks kõikidel üldlaulupidudel, tema Karl Ferdinand Karlsoni sõnadele loodud „Tuljak“ kõnetab igat eestlast tänapäevalgi. Miina Härma „Tuljakule“ lõi tantsusammud Anna Raudkats ning sellisena on see iga üldtantsupeo grand finale.

Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma.
Laulupidu 1928.a. dirigendipuldis Miina Härma., AM_12853:145 F 11687:145, Eesti Ajaloomuuseum SA, http://www.muis.ee/museaalview/2039983

Kohtumine Riigikantselei Euroopa Liidu asjade direktori Klen Jääratsiga

sündmus avatar

Abiturientidel avanes 3. novembril võimalus kohtuda Riigikantseleis Euroopa Liidu asjade direktori Klen Jääratsiga. Erinevalt tavapärasest ei olnud tegemist aulas peetava loenguga, vaid vabamas vormis vestlusringiga. Kohtumise juhtimise võtsid enda kanda abituriendid ise, kelle küsimused ja huvid jututeemasid suunasid. Sai teada nii seda, kuidas Euroopa Liiduga liitumisel eestlased vastutavatesse ametitesse said kui ka tänaseid perspektiive. Silmi avav oli ka sissevaade valitsuse tööprotsessi ning konkreetsetesse tegevustesse ja probleemidesse, mis parajasti arutluseks laual on. Loomulikult ei jäänud käsitlemata ka Ukraina küsimus ning noorte võimalused ja roll Euroopas. Tugevalt jäi kõlama ka mõte, et riik – see olemegi meie ja kui me tahame häid otsuseid saada, siis peab ise kaasa lööma. Kohtumine sai teoks tänu ajaloo- ja ühiskonnaõpetuse õpetaja Kari Kalkile ning riigikantselei kommunikatsiooninõunik Diana Lorentsile.

OLULISEMAD LINGID

2019 Miina Härma Gümnaasium